کفش های ورزشی باید دارای چه خصوصیاتی باشند

کفش های ورزشی باید دارای چه خصوصیاتی باشند

کفش های ورزشی باید دارای چه خصوصیاتی باشند

کفش های مناسب برای دویدن، پیاده روی، بسکت بال و یا تنیس باید دارای چه ویژگی هایی باشند ؟ برای فعالیت در هر رشته ورزشی باید بر اساس نیاز های آن ورزش کفش مخصوص و مناسب آنرا تهیه کرد. کفش های ورزشی دارای کیفیت، پاهای ورزشکار را در قبال فشارها و استرس های ناشی ار انجام فعالیت ورزشی محافظت و از بروز مصدومیت ها تا حدودی جلوگیری می کند.

اگر در طول هفته بیشتر از سه جلسه ورزش می کنید باید کفشی مناسب با نیاز های آن ورزش را تهیه نمائید ولی در تعداد جلسه تمرینی کمتر میتوان با سایر کفش های عادی ورزشی اقدام فعالیت ورزشی کرد. کفش های مخصوص رشته های ورزشی گوناگون از جهت وزن، مواد بکار رفته در کفش، پهنا و قسمت کف کفش و مقدار نرمی، راحتی با یکدیگر متفاوت می باشند.

آشنایی با کفش مناسب ورزشی

کفش های مخصوص دویدن runing باید دارای کفی نرم و بسیار سبک بوده تا در هر نوبت برخورد با سطح زمین فشار وارد شده بر کف پاها را به خود جذب کند و قسمت پهنای کفش باید مناسب با پاهای ورزشکار باشد. کفش های مخصوص برای ورزش بسکت بال دارای کف ی سفت و با ضخامت هستند و به دلیل داشتن ساق، مچ پای ورزشکار را در هنگام انجام حرکات و فعالیت های ناگهانی از گزند صدمات احتمالی ایمن می دارد.

کفش های مناسب برای ورزش های راکتی و تنیس دارای میخ هایی در قسمت انتهای کفش بوده و علاوه به کمک به سرعت و چالاکی ورزشکار در هنگام ورزش باید دقیقا اندازه پای ورزشکار بوده تا نقش خود را در کاهش احتمال صدمات بخوبی ایفاء کند .

در هنگام خرید کفش ورزشی بیاد داشته باشیم که شماره دقیق کفش خود را بدانیم و در نظر داشته باشیم که با افزایش سن شماره کفش هم افزایش می یابد. بدلیل تورم پا در هنگام عصر بهترین زمان برای خرید کفش است و در آینده با مشکل تنگی کفش مواجه نخواهید شد.

در زمان خرید کفش ورزشی هر دو لنگه کفش را پوشیده و با آن قدم بزنید و از راحتی، مقاومت و امنیت کفش مطمئن شوید و به قسمت کف کفش دقت داشته باشید که در هنگام انجام فعالیت ورزشی لغزنده نباشد تا هنگام ورزش دچار سرخوردگی نشوید.

زمانی باید کفش ورزشی خود را تعویض کنید که کفش ما سائیده ویا هنگام استفاده از آن دچار فشار و درد شوید معمولا عمر کفش های ورزشی در زمانی معادل 600 ساعت به میانه مصرف می رسند و آهسته آهسته به دلیل عدم کارایی و حمایتی و ضربه گیری برابر با نیاز ورزشکار باید تعویض شوند. در زمان خرید زیاد به برند های تجاری توجه نکنید و کفشی مناسب با نیاز های ورزشی پای خود انتخاب کنید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.