کسب و کار الکترونیکی ورزشی چیست

کسب و کار الکترونیکی ورزشی چیست

کسب و کار الکترونیکی ورزشی چیست

در قرن 21 استفاده از تکنولوژی اطلاعات برای انجام امور داخلی، بین المللی و جهانی و کسب و کارها عامل کلیدی رشد و موفقیت آنها در عرصه رقابت محسوب می شود. زمانی که درباره واژه اطلاعات صحبت می شود منظور از شیکه اینترنت ، شیکه گسترده جهانی ، اینترنت و .. است. تکنولوژی های دیجیتالی دسترسی آسان به کالا ها و خدمات ورزشی را برای مصرف کنندگان مهیا می کند.

کسب و کار الکتونیکی ورزشی واژه جامعی است که فرآیند های تکنولوژی اطلاعات داخلی سازمان ورزشی شامل منابع انسانی ، مالی ، مدیریت موجودی ، توسعه محصولات و مدیریت ریسک را در بر می گیرد. اهداف استراتژی کسب و کار ورزشی تسهیل عملیات ، کاهش هزینه ها و کارآمد کردن بهره وری است. این استراتژی از روش ادغام فرآیندهای کسب و کار ، کاربردهای نکنولوژی اطلاعات و زیر ساخت های سازمان ورزشی برای تسهیل امور کسب و کار بازاریابی از جمله ارتباطات ، فروش و ارائه خدمات صورت می گیرد.

چهار استراتژی ادغام سیستم

یک بنگاه ورزشی که از شیوه های الکترونیکی برای انجام امور بهره می گیرد برای یکپارچه کردن سیستم خود با سیستم های سنتی کسب و کار با معضلاتی روبه رو میباشد . معمولا ترکیبی از 4 استراتژی برای ادغام سیستم ها بکار گرفته میشوند که عبارتند از:

1- ادغام افقی

برای بازار رسانی کالا ها و خدمات ورزشی به بازار از طریق ساختار الکترونیک لازم است تعدادی از فرآیند های داخلی استفاده شوند این فرآیند شامل موارد زیر است .

– مدبربت ارتباط با مشتری ورزشی : شامل استفاده از روش ها ، تکنولوژی های اطلاعات و قابلیت های اینترنت است که امکان سازماندهی و مدیریت روابط با مشتری ورزشی را با ایجاد سیستم میسر می کند . با استفاده از این سیستم امکان دسترسی به اطلاعات محصولات ورزشی برای عوامل بازاریابی بنگاه ورزشی فراهم می شود تا بدین وسیله در جهت تامین نیازها و خواسته های مصرف کنندگان ورزشی تلاش نمایند .

– مدیریت دانش : شامل تکنولوژی های مورد استفاده توسط بنگاهای ورزشی است که برای ایجاد ، جمع آوری ، طبقه بندی ، اصلاح و بکارگیری دانش لازم در خصوص ارزش ها و باورهای مصرف کننده ورزشی در جهت دستیابی به اهداف و مقاصد سازمانی بکار می رود .

– برنامه ریزی منابع ورزشی : یکپارچه سازی کلیه وظایف سازمان ورزشی از طریق تکنولوژی اطلاعات است تا برای برنامه ریزی ، تولید ، فروش کالاها و خدمات ورزشی کارآمد و موثر باشند .

– مدیریت زنجیره تامین : فرآیند هماهنگی جا به جایی کالاها و خدمات ورزشی و اطلاعات مربوطه می باشد که از ابتدا از تامین کننده مواد خام آغاز شده و سپس به تولید کننده و از آن به عمده فروش ، به خرده فروش و در انتها از خرده فروش به مصرف کننده کالای ورزشی ادامه می یابد .

2 – ادغام عمودی 

سرعت ارائه اطلاعات از فرآیند های تکنولوژی اطلاعات داخلی و خارجی متاثر میباشد .

– تکنولوژی اطلاعات داخلی: شامل سیستم های سرویس دهنده درون سازمانی و دیگر نجهیزات اتوماسیونی مورد استفاده برای دریافت ، پردازش و تحویل سفارش ها و همچنین پیگیری بازخورد های حاصل از مصرف کنندگان ورزشی است .

– تکنولوژی های اطلاعات خارجی: شامل تکنولوژی هایی است که توسط مصرف کنندگان ورزشی برای مشاهده محصولات ورزشی و در برخی موارد برای طراحی شخصی محصولات ورزشی، سفارش دادن محصولات و پیگیری فرآیند سفارش مورد استفاده قرار می گیرد .

3- ادغام به سمت پایین 

حرکت اطلاعات در سراسر سازمان ورزشی با استفاده از تکنولوژی های اطلاعات است .

4 – ادغام جانبی

حرکت اطاعات بین سازمان های ورزشی و مصرف کنندگان ورزشی با دیگر شرکای تجاری است . به دلیل پیچیدگی و نیاز به دانش گسترده در مورد تکنولوژی اطلاعات ، اجرای انواع استراتژی های ادغام کسب و کارهای الکترونیک ورزشی دشوار است . بنگاهای ورزشی الکترونیکی به دلیل استفاده از فرآیند های کار آمد و موثر از هزینه عملیات کمتر و سودآوری بالاتری برخوردارند.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.