کاراته ورزشی رزمی با دستان خالی

کاراته ورزشی رزمی با دستان خالی

کاراته ورزشی رزمی با دستان خالی

کاراته هنر رزمی با اصالت ژاپنی که بدن را به ابزاری تخصصی در جهت دفاع و حمله تبدیل می کند. واژه کاراته به دو کلمه کارا به معنی خالی و کلمه ته به معنی دست می باشد که معنی کامل واژه کاراته یعنی دفاع با دست خالی می باشد. که در این راه قلب و ذهن از خواسته های بی جا و غرور خود گذشته و به نفس اماره خود پیروز شود.

انسان از بدو تولد مجبور به مبارزه برای حیات بوده است و تاریخ مشخصی برای اینکه خود را به وسیله ای برای مبارزه تبدیل کرده نمی توان یافت . کاراته امروزی تکمیل شده بوکس چینی است که در آغاز با نام اوکیناواته شناخته می شد.

تاریخچه ورزش کاراته

ورزش کاراته در سال 1912 میلادی از کشور ژاپن به جهانیان معرفی شد و در سال 1964 میلادی اولین فدراسیون کاراته در دنیا به کمک انجمن های مختلف ژاپنی همزمان با آغاز مسابقات المپیک در ژاپن تشکیل گردید. در تمام این مدت ورزش کاراته بوسیله سازمانهای گوناگون بین المللی کمک و حمایت شد. تا هنگامی که همزمان با نخستین دوره مسابقات جهانی کاراته، این ورزش در سال 1970 میلادی در کنفرانسی که 32 کشور جهان در آن حضور داشتند سازمان جهانی کاراته تشکیل شد و از آن تاریخ به بعد ورزش کاراته بعنوان ورزشی بین المللی رسمیت یافت و اندک زمانی بعد WKF فدراسیون بین المللی کاراته تاسیس شد ودر حال حاضر این فدراسیون جهانی تحت نظر IOC فعالیت می کند و کلیه مسابقات رسمی و بین المللی زیر نظر این سازمان انجام می شود.

فدراسیون بین المللی کاراته WKF در هر قاره جهان نماینده دارد و علاوه بر ریاست همان قاره سمت نایب رئیس فدراسیون جهانی را نیز عهده دار است و تمامی مسابقات هر قاره را نظارت و انجام می دهد. AKF فدراسیون کاراته قاره آسیا است که کشورمان نیز زیر مجموعه این سازمان و سازمان جهانی کاراته می باشد. مقرر فدراسیون کاراته در آسیا در کشور تایوان و محل فدراسیون جهانی کاراته در کشور اسپانیا می باشد.

ورزش رزمی کاراته در سال 1342 شمسی در کشورمان توسط فرهاد وارسته بنیانگذاری شد و اولین نفر استاد مرتضی کاتوزیان در سال 1349 موفق به دریافت کمربند مشکی کاراته در کشورمان گردید. کاراته با سبک های وادوریو ، شوتوکان و کان ذن ریو در ایران شروع به فعالیت کرد و در سال 1351 اولین باشگاه رسمی کاراته با نام آکادمی کاراته فعالیت خود را به صورت منسجم و حرفه ای آغاز کرد.

کاراته در ایران

برای نخستین بار تیم ملی کشورمان در سال 1352 تشکیل شد و در دومین مسابقات جهانی کاراته که در کشور فرانسه و شهر پاریس برگزار شد شرکت کرد و موفق به کسب نشان برنز در قسمت کومیته (مبارزه) و مقام پنجم تیمی این دوره از مسابقات گردید . فدراسیون کاراته کشورمان در سال 1353 رسمأ تشکیل شد و از سوی رئیس وقت ورزش کشور (شاپور غلامرضا پهلوی) مسئولیت ریاست آن به آقای فرهاد وارسته واگذار شد. در حال حاضر فدراسیون کاراته مسئول امور سبک های آزاد کاراته می باشد که به دو شکل رینگی و غیر رینگی فعالیت می کند و این دو رشته (رینگی- غیر رینگی) از سوی سازمانهای غیر متمرکز هدایت می شوند اما در ایران با توجه به حجم انبوه جمعیت این رشته ورزشی فدراسیون امور مربوط به سبک های آزاد را عهده دار است.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.