چرا قهرمانان مدال طلا را گاز می گیرند

چرا قهرمانان مدال طلا را گاز می گیرند

چرا قهرمانان مدال طلا را گاز می گیرند

شاید شما هم هنگام بر روی سکو رفتن قهرمانان برای گرفتن مدال، در المپیک و یا جام های جهانی از خود پرسیده باشید که چرا قهرمانان مدال خود را گاز می گیرند ؟

اکثر قهرمانان مدال خود را به ویژه اگر طلا باشد گاز می گیرند و به این روش قهرمانی خود را در مقابل دوربین ها جشن می گیرند .

پیشینه تاریخی این عمل

به گزارش نشریه ورزشی مهرپارسیان به نقل از عصر ایران موضوع گاز گرفتن مدال طلا گذشته ای تاریخی دارد . در گذشته ها برای اینکه اطمینان حاصل شود که سکه های رایج از جنس طلای ناب است یا سرب زراندود ، آنرا گاز می زدند ،اگر سکه از طلای خالص بود جای دندان بر روی سکه باقی می ماند.

هر چند امروزه دوره سکه ها و پول های طلا به اتمام رسیده است اما این عادت نسل به نسل چرخیده و به قهرمانان و مدال آوران ورزشی رسیده است . ابن روزها گاز گرفتن مدال به نماد قهرمانی تبدیل شده و حتی از گاز گرفتن هم فراتر رفته است به طور مثال رافائل نادال تنیسور مشهور اسپانیایی بعد از قهرمانی در جام رولان گاروس جام قهرمانی را در برابر دوربین های تلویزیونی گاز گرفت.

آیا مدال های امروزی از جنس طلا هستند؟

هرچند امروزه مدال هایی که به ورزشکاران اهدا می شود مدال طلا نام دارد اما در حقیقت مدال ها طلایی نیستند آخرین دوره ای که مدال های اهدایی به قهرمانان از طلای خالص بودند به سال 1912 و مسابقات المپیک استکهلم سوئد باز می گردد که در آن مسابقات مدال های طلایی با عیار 24 به قهرمانان اهدا شد اما مدال هایی که امروزه به قهرمانان اهدا میشود مخلوطی از طلا و نقره استرلینگ است که بهترین نوع نقره محسوب می شود.

به گزارش مجله آمریکایی فورسی مدال های المپیک ریو در کشور برزیل هر کدام 500 گرم وزن داشتند و سنگین ترین مدال تاریخ المپیک یه شمار می روند. اگر مدال های طلای المپیک از طلای خالص ساخته می شدند هزینه ای بالغ بر 17 میلیون دلار برای برگزار کنندگان مسابقات المپیک در پی داشت زیرا ساخت هر مدال طلای خالص 21 هزار دلار هزینه دارد به همین دلیل است که در حال حاضر هر مدال طلا فقط حاوی 6 گرم طلا و 494 گرم نقره است ودر بازار 564 دلار ارزش دارد. در مسابقات المپیک ریو در برزیل در سال 2016 تعداد 2488 مدال به قهرمانان اهدا شد که 812 مدال طلا، 812 مدال نقره و 846 مدال برنز بود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.