پیلاتس pilates چیست

پیلاتس pilates چیست

پیلاتس pilates چیست

ورزش پیلاتس pilates یا به عبارت دیگر کنترولوژی شامل ایجاد هماهنگی و توازن کامل روح ، جسم و ذهن می باشد. pilates ورزشی است که تمام تمرکز آن معطوف به پیشرفت جسم بر اثر توازن است و این توازن بوسیله مستحکم شدن عضلات ، انعطاف پذیری بدن و دانش لازم به منظور پشتیبانی از اجرای حرکت های موثر صورت می گیرد.

پیلاتس pilates یکی از مشهورترین ورزش های حال حاضر کشورمان است که اکثریت افراد به خصوص بانوان در حال انجام آن و یا تمایل دارند که آنرا در برنامه ورزشی خود قرار دهند.

مزایایی پیلاتس

مهمترین مزیت انجام ورزش پیلاتس pilates فرایند لاغری، کاهش وزن،قدرتمند شدن عضلات، افزایش قد، کشیدگی و فرم گیری و زیبایی اندام و عضلات و همچنین سهولت در توانایی بدن برای فعالیت می باشد.

ورزشکار در آغاز با شیوه ای هدفمند کنترل جسم خود را بدست آورده و پس از آن از طریق تکرار صحیح و کامل حرکات پیلاتس pilates به یک هماهنگی طبیعی در بین اندام های بدن شده و عادات و حرکت های غیر صحیح بدن را اصلاح کرده و انرژی را به بدن بازگردانده و قدرت ذهن را افزایش می بخشد.

انجام ورزش پیلاتس pilates کمک شایانی به پرورش بدن در راه رسیدن به اندامی ایده ال را فراهم می سازد. این ورزش باعث ایجاد هماهنگی در بین جسم و مغز شده و فابلیت و توانایی جسمی را در ورزشکار افزایش می دهد. پیلاتس pilates شیوه ای از تمرین های ورزشی است که توسط ژوزف پیلاتس در سال 1920 میلادی ابداع شد این ورزش توسط خانم بهاره عطری در سال 1385 وارد ایران شد و ایشان در حال حاضر رئیس و بنیانگذار انجمن ورزش پیلاتس pilates هستند.

زمانی که اقدام به انجام ورزش پیلاتس pilates می کنید هسته عضلات را قوی تر شده و فعالیت ها را به طور صحیح و به سهولت انجام می دهند. عضلات بصورت مداوم با ماهیچه های قسمت بالا تنه کار کرده و ستون فقرات و حرکت های ناشی از آن را کنترل و هدایت می کنند.

هنگامی که هسته عضلات را وسعت می دهید مقدار پایداری بدن را از قسمت کمر به سمت بالا تنه نیز افزایش داده می شود از این رو پیلاتس pilates برای آن دسته از افرادی که از ناحیه کمر رنج می برند میتواند بسیار سودمند باشد.

هنگامی که ستون فقرات بطور مناسب مقاوم باشند فشار بر روی کمر از بین رفته و جسم قادر خواهد بود که آزادانه با حرکت های موزون فعالیت کند.

اصل مهم در ورزش پیلاتس pilates بر پایه تمرکز ، حرکت پذیری و انعطاف ، کنترل و تنفس صحیح می باشد. ورزش پیلاتس pilates تکیه خود را بر روی کیفیت قرار داده است و برعکس برخی رشته های ورزشی دارای تکرار بیش از اندازه حرکت نیست . در پیلاتس انجام هر یک از حرکت ها با دقت کامل سبب می شود که در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواه رسید.

پیلاتس pilates یک شیوه منحصر به فرد ورزشی است که تا زمانی که اصول اولیه آنرا رعایت کنید بسیار متمایز از سایر ورزش ها خواهد بود افرادی در این ورزش موفق خواهند بود که بتوانند هسته عضلات شان را به فعالیت در آورند که در این ورزش این امرصورت می گیرد.

فواید ورزش پیلاتس

از فواید ورزش پیلاتس pilates می توان به : کاهش استرس،خستگی و عصبانیت افزایش قابلیت تنفس و حجم فضای ریه داشتن خواب بهتر و مفید تر بهبود حرکت مفاصل تقویت دستگاه قلب و عروق ایجاد تعادل و انعطاف پذیری در بدن ایجاد کشیدگی و فرو دهی به اندام ها کاهش وزن و چربی سوزی کاهش درد های عضلانی، کمر درد و ستون فقرات تمرکز ذهن و فکر و افزایش توان بدنی و مهمتر از همه تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر آسیب ها اشاره کرد.

تجهیزات ورزش پیلاتس

برای انجام ورزش و حرکات پیلاتس pilates به تجهیزاتی نظیر : کش مخصوص پیلاتس حلقه پیلاتس مت پیلاتس کفش مخصوص پیلاتس توپ پیلاتس تخته و دمبل خاص این ورزش نیاز است که این لوازم و تجهیزات را میتوان به سهولت در فروشگاههای ورزشی و با قیمت های بسیار مناسب تهیه کرد.

ورزش پیلاتس pilates برای : بانوان و آقایانی که به تناسب اندام و زیبایی اندام و انعطاف پذیری بدن خود علاقه مند هستند. اشخاصی که مشکل اضافه وزن دارند. سالمندانی که تمایل به انجام فعالیت ورزشی دارند. اشخاصی که از پوکی استخوان و درد مفاصل رنج می برند و در صدد جلوگیری و بهبود آن هستند . اشخاصی که از کمر درد و ستون فقرات رنج می برند. ورزشکارانی که بعلت انجام حرکات یک جانبه دچار مصدومیت شده اند. و افرادی که مایل هستند زندگی پر نشاطی داشته باشند انجام این این فعالیت ورزشی بسیار سودمند و مفرح خواهد بود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.