وزنه برداری قدرتی یا پاورلیفتینگ چیست

وزنه برداری قدرتی یا پاورلیفتینگ چیست

وزنه برداری قدرتی یا پاورلیفتینگ چیست

وزنه برداری قدرتی (پاورلیفتینگ) ورزشی است که انسان به مبارزه با قدرت جاذبه می پردازد. پاورلیفتینگ (وزنه برداری قدرتی)ورزشی قدرتی است که اصول انجام این ورزش بسیار ساده است و برای انجام آن باید از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشید.

چگونگی انجام مسابقه

در این ورزش بدین گونه است که ورزشکار بر روی سکو استاده و تلاش می کند تا سنگین ترین وزنه را به چالش کشیده و بتواند آنرا تکرار کند . وزنه برداری قدرتی (پاورلیفتینگ) ورزشی است که انسان در آن به مبارزه با قدرت جاذبه زمین می پردازد. این ورزش تشابهات بسیاری با ورزش وزنه برداری دارد.

وزنه برداری چیست؟

وزنه برداری ورزشی قدرتی است که نیاز به توان بدنی بالا و قدرت تمرکز ورزشکار ارتباط مستقیم دارد. فدراسیون بین المللی پاورلیفتینگ در سال 1973 میلادی تشکیل شد و خیلی سریع مورد استقبال جهانیان قرار گرفت و درحال حاضر در اکثر کشورها دارای فدراسیون مستقل می باشد.

در آغاز فعالیت این ورزش از قوانین وزنه برداری در آن استفاده می شد اما با برگزاری مسابقات در سطوح مختلف تعقیراتی در مورد قوانین و لوازم ایمنی و پوشش با توجه به سنگین بودن این رشته ورزشی بوجود آمد.

امروزه پاورلیفتینگ ورزشی مستقل است که به همراه وزنه برداری المپیکی بعنوان دو ورزش قدرتی در دنیا رسمیت دارند .این دو ورزش مکمل همدیگر هستند و بسته به ویژگی های بدنی و جذابیت انجام آن افراد میتوانند هر کدام را انتخاب و فعالیت نمایند. وزش پاورلیفتینگ به شکل غیر رسمی در آمریکا و انگلیس در سال 1950 آعاز شد.

در آن زمان ورزشکاران در مسابقات باید حرکت های اسکوات ، جلو بازو با هالتر و پرس سینه را به نمایش می گذاشتند و قوانین مسابقات بسیار آسان بود. در سال 1968 حرکت جلو بازو با حرکت لیفت lift عوض شد و مسابقات به شکلی که امروزه انجام می شود در آمد. یعنی انجام حرکات دد لیفت ded lift، اسکوات و رکت پرس سینه.

دد لیفت (ded lift):

در انجام حرکت دد لیفت (ded lift) ورزشکار باید وزنه مورد نظر را انتخاب نموده هالتر را از زمین بلند کرده و تا بالای زانو بکشد به شکلی که کمر ورزشکار بصورت صاف و ایستاده قرار گیرد.

اسکوات:

در انجام حرکت اسکوات تمامی عضلات بدن شروع به فعالیت کرده بدین جهت انجام این حرکت ورزشی را مادر کار با وزنه می گویند . در اجرای این حرکت عضلات سرینی بزرگ ، سرینی میانی و عضلات چهار سر ران درگیر می شوند با قرار دادن هالتر بر پشت گردن و نشستن و برخاستن این حرکت انجام می شود.

پرس سینه:

برای انجام حرکت پرس سینه پس از انتخاب وزنه دلخواه ورزشکار باید بصورت پشت بر روی نیمکت پرس خوابیده و هالتر را تا امتداد سینه پائین آورده و پس از مکث کوتاه هالتر را به سمت بالا باز گرداند. اولین مسابقات جهانی پاورلیفتینگ در آمریکا و سال 1971 میلادی برگزار شد و تا سال 1975 که مسابقات در انگلستان برگزار شد همواره آمریکایی ها میزبان مسابقات بودند. در همان سالها بود که مقررات نهایی مسابقات تصویب و در تمام مسابقات قاره ای، جهانی و ملی تا امروز اجرا شده است.

انجام ورزش پاورلیفتینگ (وزنه برداری قدرتی) شامل تمرینات قدرتی و تمرینات هوازی بوده که باعث عضله سازی و چربی سوزی می شود و میزان مقاومت بدن را افزایش داده موجب سلامت آناتومی بدن می شود. ورزش پاورلیفتینگ بعلت قدرتی بودن آن نیازمند فیزیک بدنی خاص خود میباشد و چون احتمال آسیب دیدگی در این ورزش بسیار بالا است پیش از اقدام به فعالیت در این رشته ورزشی حتما با مربیان ، متخصصان و اساتید این رشته ورزشی مشاوره نمائید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.