نکاتی درباره حرکت پرس سینه

نکاتی درباره حرکت پرس سینه

نکاتی درباره حرکت پرس سینه

حرکت پرس سینه یک تمرین قدرتی است که ورزشکار بصورت طاق باز قرار گرفته و وزنه را در امتداد بالای سینه خود مهار می کند. اجرای حرکت پرس سینه عمدتأ بر روی میز پرس و بوسیله هالتری که با وزنه سنگین شده است صورت می گیرد . این حرکت را بوسیله دمبل هم می توان انجام داد . ماهیچه اصلی در این حرکت عضله سینه است.

پرس سینه

حرکت پرس سینه تمام عضلات بالا تنه را از جمله بخش کناری قفسه سینه و عضلات غرابی بازویی و همچنین عضلات ذوزنقه ای شانه ها هم در این حرکت تحت تاثیر قرار می گیرند. در اجرای حرکت پرس سینه در حالتی که فاصله دست ها از یکدیگر کمتر باشند عضلات پشت بازو هم در این حرکت تحت فشار خواهند بود. زیرا که هر چه قدر فاصله دست ها از یکدیگر کمتر باشند آرنج ها فشار بیشتری را تحمل خواهند کرد و انرژی اصلی در این حرکت از قسمت عضلات پشت بازو تامین خواهد شد.

حرکات همچون پرس سینه ، حرکت لیفت و حرکت اسکات از جمله حرکت های پایه ای در بدنسازی با وزنه و همچنین وزنه برداری محسوب می شوند. مقدار فشاری که در انجام حرکت پرس سینه به ماهیچه ها وارد می شود بر قسمت های بالایی ماهیچه های بزرگ سینه متمرکز است و باید در نظر داشت که این فشار متمرکز به زاویه دراز کشیدن بدن شما بر روی نیمکت و یا دستگاه پرس سینه نیز بستگی دارد.

در حین اجرای حرکت پرس سینه قسمت های بالایی ماهیچه های بزرگ سینه با فشار تمرین درگیر خواهند شد و در عین حال فشار بسیاری نیز بر روی عضلات 3 سر بازو نیز وارد می شود. شاید به نظر برسد کم اهمیت ترین قسمت در اجرای حرکت پرس سینه و یا حرکت بالا سینه طرز قرار گرفتن پاها باشد. باید در نظر داشت که نوع قرار گرفتن پاها بر روی زمین از مهم ترین ارکان اجرای حرکات پرس سینه و بالا سینه است.

اگر برای رشد دادن عضلات سینه ورزش می کنید در زمان اجرای حرکت هایی مانند پرس سینه و پرس بالا سینه پاهایتان را بدون اینکه به سمت عقب به حرکت درآورید بر روی زمین ساکن نگه دارید و به کمر خود به هیچ وجه حالت قوس ندهید. برخی از ورزشکاران در هنگام انجام حرکت پرس سینه و یا پرس بالا سینه بوسیله هالتر پاهای خود را از زمین جدا کرده و یا پاها را بر روی هم قرار می دهند و اقدام به انجام حرکت پرس سینه می کنند که این گونه روش اجرای حرکت خطرات بسیاری برای ستون فقرات و آسیب دیدگی در پی خواهد داشت. اجرای حرکت صحیح و اصولی پرس سینه و پرس بالا سینه یک حرکت پایه برای رشد و پرورش عضلات نیم تنه بالایی بدن است.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.