نحوه تنفس کردن درست هنگام دویدن

نحوه تنفس کردن درست هنگام دویدن

نحوه تنفس کردن درست هنگام دویدن

تنفس یکی از ارکان بسیار مهم در ورزش کردن است. درست تنفس کردن باعث جلوگیری از مصرف انرژی بیش از حد میشود. تنفس صحیح در هنگام دویدن باعث میشود که بتوانیم مصافت و زمان بیشتری را به دویدن اختصاص بدهیم، زیرا انرژی بی دلیل هدر نمیرود و انرژی کمتری صرف خواهد شد و در نتیجه درد کمتری هم در بدن ایجاد میشود.

نحوه صحیح تنفس

در این مقاله قصد داریم چند نوع نفس کشیدن صحیح را برایتان شرح دهیم:

از شکم نفس بکشید. با هر دم و بازدم شکم شما باید به داخل و خارج حرکت کند. اگر این اتفاق نیافتد یعنی درست و عمیق نفس نمیکشید. طولانی و عمیق نفس بکشید. عمیق نفس کشیدن باعث میشود اکسیژن بیشتری به شما برسد و از خستگی عضلانی شما کاسته میشود.

نوع نفس کشیدن باعث اکسیژن رسانی بهتر و بالا رفتن استقامت عضلات میشود. با دهان باز نفس بکشید. مجرای دهان شما از مجرای بینی تان بزرگتر است. نفس کشیدن با دهان باز باعث میشود حجم بیشتری از هوا وارد بدنتان شود چون همزمان از دهان و از بینی تنفس میکنید. منظم تنفس کنید.

سعی کنید نفس کشیدن را با قدمهایتان هماهنگ کنید. مثلا با هر قدمی که با پای راست بررمیدارید دم بگیرید و با هر قدم پای چپ بازدم کنید. انجام این کار باعث میشود منظم تر نفس بکشید. از صحبت کردن برای بررسی درست تنفس کردن استفاده کنید. هر زمان بتوانید جملات بلندتری را یک نفس ادا کنید یعنی به درستی نفس میکشید و هوای مورد نیاز بدنتان را دریافت کرده اید.

شش های خود را تقویت کنید

سریع راه بروید و بدوید. دویدن هم مانند تمام ورزش های دیگر به مرور زمان و با تمرین بهتر میشود. هرچه بیبشتر ورزش های هوازی کنید، تنفس شما راحت تر میشود و عملکرد شش های شما بهتر میشود. تنفس کردن را تمرین کنید. همانطور که برای شکل دادن اندام خود و عملکرد بهتر قلبتان ورزش میکنید، برای قوی شدن شش هایتان هم تنفس کردن را تمرین کنید.

برای این کار طاق باز دراز بکشید و دستتان را روی شکمتان قرار دهید تا از حرکت شکم خود اطمینان حاصل کنید. سپس از شکم خود تنفس کنید. در نفس خود را تا 8 ثانیه طول دهید. این ورزش تنفسی را هر 10 دقیقه چندبار انجام دهید.

شنا کردن بصورت منظم میتواند توانایی شش های شما را بالا ببرد. نفس کشیدن یکی از کارهای مهمی است که در ورزش کردن باید روی آن تمرکز داشت. زمانیکه شنا میکنید باید همزمان تنفستان را نیز با حرکات بدنتان هماهنگ کنید. بنابراین هنگام شنا کردن علاوه بر اینکه حرکات بدن را درست انجام میدهید، درست هم تنفس خواهید کرد.

از مصرف سیگار اجتناب کنید. افرادیکه سیگار میکشند ریه های ناسالمی دارند و نفس کشیدن برای آنها سخت میشود. در نتیجه برای حفظ سلامت شش ها نباید سیگار کشید. پیاده روی سرعتی و دویدن به روند بهبود تنفس کمک میکند و همچنین دردهای تنفسی و عضلانی را کاهش میدهد. زمانی که میدوید حتما به میزان مورد نیاز مایعات مصرف کنید تا از خشکی بدن جلوگیری شود. همچنین قبل و بعد از دویدن بدن خود را گرم کرده و حرکات کششی انجام دهید تا دچار آسیب دیدگی عضلانی نشوید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.