معایب و مزایای بارفیکس

معایب و مزایای بارفیکس

معایب و مزایای بارفیکس

در امر ورزش تجهیزات و حرکات بسیاری وجود دارد که بارفیکس نیز یکی از آنها است. بارفیکس یکی از حرکات کششی و تقویتی برای بدن است و در مقاوم سازی بدن بدن تاثیر فراوانی دارد و سبب میشود تا شانه های حجیم، زیبا و مستحکمی داشته باشیم. معمولا پس از اتمام ورزش ، بارفیکس انجام میشود زیرا که تاثیر مثبتی از خود بجا میگذارد.

بارفیکس چیست

بارفیکس تمرینی معجزه آسا است که بدون شک میتوان نتایج مثبت آنرا دریافت کرد فقط به یاد داشته باشیم که تکرار زیاد حرکات بیانگر ارتقاء قدرت بدنی نیستند بلکه تکنیک حرکت اجرایی کلید کار است. یکی از بهترین حرکات تمرینی بارفیکس است که اگر بدرستی از آن بهره برد میتوان عضله سازی را در کنار دیگر فواید تجربه کرد. بارفیکس در واقع کشیدن وزن بدن بر خلاف جاذبه زمین است که عضلات زیر بغل را درگیر می کند در حرکت بارفیکس عضلات متعددی در شانه، جلو بازو، قدرت پنجه ها و حتی عضلات مرکزی بدن نیز درگیر میشوند و به علت وجود این فواید بارفیکس باید در هر فاز از تمرینات جای داشته باشد.

نباید ها و باید های بارفیکس

نباید اجازه دهیم شانه ها به سمت جلو و بالا مایل شوند زمانی که اجازه دهید این اتفاق رخ دهد و سینه به سمت داخل متمایل شود فشار بسیاری یر شانه ها وارد میشود و فشار از روی عضلات اصلی منحرف میشود. نباید در حین اجرای حرکت بیش از حد پشت خود را قوس دهید اگر اجازه دهید تا حداکثر ممکن در کمر قوس ایجاد شود بدین معناست که ساختار بدنی و یا شکم ضعیف است، حرکت بارفیکس هم مانند حرکت شنا سوئدی بر روی تمام بدن فشار وارد می کند.

نباید در همگام اجرای حرکت بارفیکس بدن را تاب داد زیرا هدف از اجرای حرکت بارفیکس کار کردن بر روی عضلات کششی بدن است بنابراین باید حرکات اضافی را در حداقل سکون حفظ کرد. قدم اول از اجرای بارفیکس این است که شانه ها را پایین نگه داریم و آنها را به سمت همدیگر متمایل کرد این عمل باعث درگیر شدن عضلات خاص ثبات دهنده در شانه مبشود که اگر آمادگی خوبی پیدا کنند به کشش ها، مشت زدن و پرتاب کردن کمک می کنند بدون آنکه دردی بوجود آورند. درگیر کردن عضلات شکم بسیار مهم است و به بهروری از بارفیکس کمک می کند.

نحوه اجرای بارفیکس

هنگامی که از میله بارفیکس آویزان میشوید و زانو ها را از پشت خم می کنید باید به طور عادی نفش بکشید و سپس زانوها را بالا بکشید تا عضلات شکم سفت شوند و پس از آن زانوها را به حالت آویزان بازگردانید اما شکم را در طول اجرای بارفیکس سفت نگه دارید.

اگر تا به حال بارفیکس انجام نداده اید با بارفیکس کمکی شروع کنید و با کمک یار تمرینی خود بارفیکس را انجام دهید که 2 الی 3 ست و 10 نکرار برای شروع خوب است. پس از آن باید در بخش منفی حرکت پیشرفت کنید بطوریکه بخش مثبت را با کمک اجرا کنید و اما بخش منفی را به تنهایی و با وزن بدن انجام دهید.

بخش منفی را باید 4 الی 8 ثانیه طول دهید ایم روش را 2 الی 3 ست و با 10 تکرار انجام دهید. هنگامی که تکرار های منفی برایتان عادی شد بارفیکس را با مچ برعکس انجام دهید به خاطر داشته باشید که تکرار های زیاد معادل ارتقاء قدرت بدنی نیستند بلکه تکنیک اجرایی کلید کار است بدنسازان با اجرای حرکت بارفیکس میتوانند از پاسخ دهی عضلات زیر بغل خود اطمینان حاصل کنند.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.