معایب و فواید استفاده از دستگاه الپتیکال

معایب و فواید استفاده از دستگاه الپتیکال

معایب و فواید استفاده از دستگاه الپتیکال

مواردی که در آن نباید از دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) استفاده کنیم. دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) وسیله ای ورزشی است که از آن در باشگاهها و یا منزل میتوان برای داشتن اندامی زیبا استفاده کرد. این دستگاه ترکیبی از ورزش های دوچرخه سواری، اسکی و پیاده روی میباشد.

استفاده از این دستگاه باعث فعالیت هم زمان اندام های فوقانی و تحتانی بدن و سبب چربی سوزی و کاهش وزن میشود و تناسب اندام را برای کاربر بوجود می آورد . مواردی که در آن نباید از الپتیکال(اسکی فضایی) استفاده کنیم: افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند استفاده از این دستگاه باعث آسیب دیدگی بیشتر غضروف و مفاصل شده و التهاب مفصل را افزایش میدهد و اگر بصورت قدرتی از الپتیکال استفاده کنند سبب ایجاد فشار بسیاری بر روی مفاصل زانو شده و باعث درد و آسیب دیدگی خواهد شد.

فواید استفاده از الپتیکال (اسکی فضایی)

استفاده از دستگاه الپتیکال باعث پیشگیری از ابتلا به آرتروز می شود . انجام فعالیت های ورزشی نظیر راه رفتن و دویدن با دستگاههایی نظیر اسکی فضایی، تردمیل و دوچرخه ثابت باعث بهبود تغذیه غضروف شده و از تخریب آن و مفاصل جلوگیری می کند . تخریب غضروف از مهمترین عوامل ایجاد آرتروز می باشد. استفاده از این دستگاه باعث افزایش توان جسمی شده و استقامت بدن را افزایش می دهد.

بانوان باردار با استفاده از این دستگاه (الپتیکال) در حالت نشسته به راحتی و بدون خطری میتوانند به غعالیت ورزشی بپردازند. انجام فعالیت هایی نظیر دویدن، پرش و خم شدن که احتمال آسیب برای آنها دارد را این دستگاه شرایط ایمنی را برای بانوان باردار جهت انجام فعالیت ورزشی فراهم کرده است.

از دیگر فواید استفاده از اسکی فضایی، برای افرادی که دچار بیماری فشار خون هستند انجام فعالیت های ملایم و منظم بوسیله این دستگاه مشکلی برای ایشان ایجاد نخواهد کرد و از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و بهبود ایشان کمک می کند. استفاده از این دستگاه (الپتیکال) هیچ فشاری به مهره های کمر وارد نمیکند و افرادی که مبتلا به کمر درد هستند میتوانند با این دستگاه ورزش کنند. با استفاده از این دستگاه مهره های کمر تحرک بسیار کمی دارند و مشخص مبتلا فقط باید مدت زمان فعالیت را کم و تعداد دفعات استفاده از آنرا افزایش دهد.

انجام فعالیت های ورزشی باعث مصرف انرژی و تشدید سوخت و ساز بدن میشود استفاده از الپتیکال نیز باعث کوچکتر شدن بافت های چربی در بدن شده و سوخت و ساز آنرا افزایش میدهد و در نتیجه سبب کاهش وزن شده و تناسب اندام را برای ورزشکار به همراه می آورد.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.