مزایا و معایب ورزش تی آر ایکس

مزایا و معایب ورزش تی آر ایکس

مزایا و معایب ورزش تی آر ایکس

ورزش تی آر ایکس جزو دسته ی ورزش بدنسازی است. زیرا این ورزش روی عضلات شما کار میکند و باعث فرم گرفتن بدنتان میشود تی آر ایکس مخفف شده ی کلمه Total Resistance eXercise میباشد که به معنی تمرینات استقامتی است. این ورزش شامل تمرین های کشش و استقامتی است که توسط دو بند بلند انجام میشود.

این ورزش را یکی از افسران اسبق نیروی دریایی آمریکا، رندی هتریک ابداع کرد است. در این ورزش با استفاده از وزن بدن خود ورزش میکنید و نیاز به وزنه نیست. تی آر ایکس باعث بالا رفتن استحکام و استقامت، انعطاف پذیری و افزایش تعادل در بدن میشود. همچنین این ورزش به دلیل تحرک زیاد و مصرف انرژی بالا باعث چربی سوزی هم میشود. Trx علاوه بر مصرف انرژی بالایی که دارد باعث میشود که فرد به تعادل برسد و عضلاتی مطلوب و قوی بسازد.

هدف ورزش تی آر ایکس

رسیدن به شرایط فیزیکی ایده آل در هر زمان و مکانی است. برای انجام ورزش تی آر ایکس نیاز به بند تی آر ایکس، یک مربی تی آر ایکس و وزن بدنتان دارید. در اصل در این ورزش وزن شما نقش وزنه در بدنسازی را ایفا میکند.

تی آر ایکس از سال 1990 بوجود آمده و همچنان در حال تغییرات و اصلاحات است. این ورزش از تلفیق تحقیقات علوم ورزشی و تمرینات نیروهای نظامی ارتش گردآوری شده است. تی آر ایکس را نمیتوان به عنوان یک رشته ورزشی انتخاب کرد و ورزش با تی آر ایکس مستلزم این است که حتما در کنار آن از یک ورزش هوازی هم بهره بگیرید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

آماده سازی تی آر ایکس

بندهای تی آر ایکس به این علت که سبک و کم حجم هستند، میتوان به راحتی حمل کرد و در هرجایی نصب کرد. برای نصب کردن بندهای تی آر ایکس تنها به یک تکیه گاه محکم نیاز داریم. مثل در، سقف، میله بارفیکس و یا حتی یک درخت. لازم به ذکر است که علاوه بر نصب کردن بندها ، شما باید تمرینات مخصوص تی آر ایکس را بلد باشید یا از یک مربی کمک بگیرید.

برای نتیجه گیری بهتر، توصیه میشود که در کنار کار با تی آر ایکس یک ورزش هوازی مثل ایروبیک،پیلاتس، یوگا،پیاده روی و… را انجام دهید و همچنین برنامه غذایی مناسبی برای خود انتخاب کنید. در این ورزش نیازی به استفاده از دمبل و وزنه نیست.

تمرینات تی آر ایکس

به نحوی طراحی شده است که از وزن بدن به عنوان وزنه استفاده میشود. این کار هم باعث میشود که استقامت بدنتان بالا برود و عضلاتتان تقویت شود، و هم باعث ایجاد تعادل در بدنتان خواهد شد. از ورزش تی آر ایکس به منظورهای مختلف میتوان استفاده کرد. از جمله: بالا بردن مقاومت بدن، افزایش استقامت عضلات، بالا بردن انعطاف پذیری بدن، خوش فرم کردن بدن و چربی سوزی و ایجاد تعادل بین عضلات و ماهیچه ها.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.