مزایای توپ بدنسازی در حفظ تعادل و تناسب

مزایای توپ بدنسازی در حفظ تعادل و تناسب

مزایای توپ بدنسازی در حفظ تعادل و تناسب

توپ بدنسازی بقدری ارزان است که میتوان به آسانی آنرا تهیه کرد و برای استفاده از آن نیازی به حضور در باشگاه نیست . توپ بدنسازی برای نخستین بار در جهت کمک به فیزیوتراپی اطفال معلول در کشور سوئیس مورد استفاده قر ار گرفت و به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین ادوات ورزشی در جهان شد.

جنس توپ بدنسازی

توپ بدنسازی مرغوب از جنس وینیل ساخته می شود و انواع پلاستیکی آن هم موجود می باشد . توپ های بدنسازی پلاستیکی در مجاورت گرما و نور خورشید دچار آسیب می شوند و با در نظر گرفتن اینکه توپ از هوا پر شده است قابلیت تحمل وزنی معدل 200 الی 300 کیلو را دارا می باشند و هیچ نگرانی بابت نشستن و یا ترکیدن احتمالی توپ وجود ندارد.

مزایای استفاده از توپ بدنسازی

از مزیت های توپ بدنسازی اینست که این وسیله بقدری ارزان است که میتوان یه آسانی آنرا تهیه کرد و برای استفاده از آن نیازی به حضور در باشگاه نیست و بدلیل سبک و قابل حمل بودن آن در مسافرت ها هم میتوان آنرا به همراه داشت و استفاده نمود.

تاریخچه توپ بدنسازی

در سال 1960 میلادی یک اسباب بازی ساز اهل ایتالیا بنام کوسانی cosani تعدادی از این نوع توپ را ساخت و بفروش رساند که مدت ها بعد به توپ ژیمناستیک شناخته شد اما 20 سال بعد کوسانی cosani اسباب بازی ساز ایتالیایی شرکتی با نام جیم نیک Gymnic به ثبت رساند و شروع به تولید انبوه این توپ ورزشی در جهت فروش به مراکز توانبخشی نمود.

این وسیله در سالهای 1990 میلادی در بین بسیاری از ورزشکاران دومیدانی حرفه ایی بسیار رایج شد و به سرعت تبدیل به یک ابزار مهم در باشگاههای بدنسازی گردید و امروزه بسیاری از متخصصان علوم پزشکی ورزشی به ورزشکاران استفاده از این نوع توپ را در برنامه تمرینی ورزشی خود توصیه می کنند.

استفاده ار توپ بدنسازی سبب میشود تا عضلات مختلف در تحرک قرار گیرند و چالش عمده بدن در هنگام استفاده از توپ حفظ تعدل بدن می باشد و از فواید بدست آوردن تعادل بدن منظم ساختن صحیح عضلات در قسمت های مختلف بدن می باشد . اشخاصی که برای از بین بردن چربی ها و کاهش وزن فعالیت ورزشی انجام می دهند با بکار گیری از توپ بدنسازی بطور حتم می توانند چربی های شکم خود را به چالش کشیده و در عین حال همزمان بر روی عضلات پشت بدن فعالیت نمایند.

توپ بدنسازی در کاهش کمر درد و پیشگیری از آن بسیار مفید است این توپ یک همراه بسیار مناسب در انجام تمرینات کششی است که با بکار گیری از آن میتوان به آسانی حرکت های کششی را انجام داد.

نحوه استفاده از توپ بدنسازی

توپ های بدنسازی در 4 سایز مختلف موجود می باشند که هر رنگ نشانگر یک سایز می باشد و نباید بر اساس رنگ توپ بلکه بر اساس سایز آن خریداری شود . بهترین روش برای انتخاب توپ بدنسازی نشستن بر روی آن است بطور مثال هنگامی که می خواهید بر روی صندلی بنشینید به جای آن بر روی توپ بدنسازی نشسته پاهایتان را کمی بار کنید بطوری که باسن و ران موازی با سطح زمین باشند و در راستای زاویه 90 درجه با زانو قرار گیرند به خاطر داشته باشیم که هر مقدار که توپ پر بادتر باشد بدن را هنگام ورزش به چالش جدی تری می کشد و برای مبتدیان بهتر است که از توپ های کم بادتر شروع و به انجام فعالیت نموده و به مرور زمان باد توپ را افزایش دهند . از توپ بدنسازی می توان به عنوان صندلی در حین تماشای تلویزیون و یار هنگام کار هم میتوانید استفاده کنید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.