لوازم و تجهیزات بازی بیلیارد

لوازم و تجهیزات بازی بیلیارد

لوازم و تجهیزات بازی بیلیارد

میز بیلیارد

ابعاد یک میز بیلیارد تقریبا به طول 223 الی 274 سانتی متر و عرض 137 الی 155 سانتی متر است . به طور معمول سطح میز پوشیده از رویه سبز رنگی از جنس پشم و پلی استر می باشد. هر میز بیلیارد دارای 6 حفره است که 4 حفره در گوشه های میز و 2 حفره در قسمت وسط میز قرار گرفته اند.

یک حاشیه نسبتا پهن در دور تا دور میز قرار دارد که معمولا بازیکنان از این قسمت برای تراز کردن و مسلط نمودن دست خود برای ضربه زدن به توپ استفاده می کنند. تقریبا در آخر هر میز و در قسمت وسط آن در هر دو طرف میز یک دایره سفید رنگ قرار دارد که در آغاز بازی توپ cue ball را در آن نقطه قرار می گیرد.

چوب بیلیارد

در سال های نه چندان دور یک چوب با کیفیت بیلیارد چیزی در حدود 100 دلار قیمت داشت . اما امروزه چوب های بیلیارد ساخت ایالات متحده امریکا به صورت دو تکه ای ساخته می شوند و به دلیل کیفیت بالا این چوب های بیلیارد قیمت آنها در بازارها رو به افزایش است.

چوب هایی با جنس گرافیتی که مخلوطی از ترکیب چند ماده است چند سال قبل به بازارها عرضه شده اند که از محبوبیت بسیاری بین بازیکانان بیلیارد برخوردار هستند.

اندازه استاندارد یک چوب بیلیارد 147 سانتی متر است . چوب بیلیارد cue stick وسیله ای است که با آن به توپ مخصوص cue ball ضربه زده می شود . این چوب از سه قسمت تشکیل شده است . در نوک چوب یک قسمت کائوچویی قرار دارد و قسمت بدنه و میانه آن صاف و صیقلی بوده و در قسمت دسته که نسبتا پهن و مخروطی شکل بوده به طرف قسمت میانه و نوک چوب امتداد دارد و طول چوب تقریبا 147 سانتی متر می باشد.

وزن تقریبی یک چوب بیلیارد بین 18 الی 21 اونس می باشد.

توپ های مخصوص بیلیارد کمپانی سالوک که یک شرکت بلژیکی است و تحت آرم تجاری آرامیس بهترین و با کیفیت ترین نوع توپ های بیلیارد را در 900 نوع متفاوت تولید و به بازار های جهانی عرضه می کند.

در گذشته توپ ها از عاج و ترکیبات دیگری مانند خاک رس ساخته می شدند . امروزه این توپ ها از جایگزینی چند ماده دیگر تهیه می شوند . توپ های تولید شده آسیایی از جنس پلی استر ساخته شده و استفاده از این جنس در امر تولید ارزانتر است و استفاده از این توپ ها برای میزهای بیلیارد خانگی بسیار مناسب است.

از آنجایی که توپ های ساخته شده از جنس رزین پلی استر در مقابل نور حساس هستند قسمت سفید توپ با گذشت زمان تغیر رنگ داده و رو به زرد شدن می رود اما این تغیر رنگ در کیفیت بازی تاثیری نخواهد داشت . اندازه یک توپ استاندارد بیلیارد با وزن 6 اونس و قطر 1/4 الی 2 اینچ می باشد.

راکrack

راک وسیله است سه گوش که از آن برای مرتب کردن و چیدن کلیه توپ های بیلیارد برای بازی روی میز استفاده می شود . تمام توپ ها هنگام چیدمان در داخل راک قرار می گیرند . باید دقت داشته باشیم که تمامی توپ ها در داخل راک کاملا بهم چسبیده باشند . راک بوسیله توپ رأس در قسمت سفید انتهایی میز تنظیم می شود . وسیله دیگری که در طول بازی از آن استفاده می شود گچ است که آنرا به قسمت نوک چوب که از جنس کائوچو می باشد سائیده می شود . این عمل به بازیکن کمک می کند که در هنگام ضربه زدن به توپ چوب بهتر به توپ چسبیده و ضربه دقیق تری به توپ زده شود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.