فوتبال دستی و تاریخچه آن در جهان و ایران

فوتبال دستی و تاریخچه آن در جهان و ایران

فوتبال دستی و تاریخچه آن در جهان و ایران

فوتبال رو میزی یا همان فوتبال دستی یک ورزش و بازی پر هیجان میزی است که فوتبال واقعی را شبیه سازی می کند. این ورزش در گویش آلمانی TISCHFUSS BALL KICKER یا KROEKELN در آمریکایی TABLE SOCCER و در انگلیسی TABLE FOOTBALL شناخته می شود. این بازی پر هیجان و سرگرم کننده همانند بازی فوتبال واقعی در سراسر دنیا خصوصأ در قاره اروپا در کشورهای سوئیس، اتریش و آلمان علاقه مندان و هواداران بسیار زیادی دارد.

تاریخچه فوتبال دستی

اسنادی وجود ندارد که دقیق نشان دهد که فوتبال دستی از کجا بوجود آمده است اما فرضیه ای است که گفته می شود LUCIEN ROSENGARTEN لوسین روزن گارتن از فرانسه ابداع کننده بازی فوتبال دستی است. این شخص کارمند شرکت اتومبیل سازی CITROEN سیترون فرانسه بود. بعد از ابداع بازی فوتبال دستی توسط روزن گارتن، در کشور سوئیس شرکتی با نام KICKER کیکر شروع به ساخت و تولید میز های فوتبال دستی کرد که ظاهرأ این شرکت به روزن گارتن ربط پیدا می کرد.

میز های فوتبال دستی کیکر KICKER در کشور آلمان، سوئیس و اتریش فروش بسیار زیادی داشت و خود این ورزش مورد توجه افراد قرار گرفت به نحوی که مردم اروپا بازی فوتبال دستی را KICKER کیکر می نامیدند. ولی نظریه دیگری هم وجود دارد که بازی فوتبال دستی را ALEJANDRO FINISTERRE الخاندرو فینیستره اسپانیایی ابداع کرده است.

وی که یک شاعر و نویسنده بود در جنگ های داخلی اسپانیا در طی بمباران ها مجروح و در بیمارستان بستری می شود. او در بیمارستان کودکانی را می بیند که عاشق فوتبال هستند که در اثر بمباران از قسمت پا آسیب و یا دچار نقص عضو شده و توانایی فوتبال بازی کردن را نداشتند. او در بیمارستان بود که به فکر افتاد تا برای کودکان وسیله ای اختراع کند که بتواند بازی فوتبال را برای آنها شبیه سازی کند و فوتبال دستی را ابداع کرد.

گفته شده که الخاندرو از میز پینگ پونگ برای این کار استفاده کرد . به هر صورت در سال 1973 میلادی فوتبال دستی به نام الخاندرو فینیستره ثبت گردید. INTERNATIONAL TABLE SOCCER FEDERATION فدراسیون جهانی فوتبال دستی رسمأ در سال 2002 در کشور فرانسه و شهر نانت تاسیس شد.

مسابقات جهانی نیز هر سال در کشور فرانسه و شهر نانت برگزار می شود . فدراسیون جهانی فوتبال دستی اینک دارای بیش از 50 عضو در سرتاسر جهان می باشد. فدراسیون جهانی فوتبال دستی ITSF سالانه تورنومنت هایی را جهت انجام مسابقات در بین کشورهای عضو این سازمان در سراسر جهان برگزار می کند.

فوتبال دستی در ایران

در کشورمان ایران فوتبال دستی طرفداران بسیاری داشت که در کلوپ ها بعنوان یکی از هیجان انگیز ترین بازی ها شناخته می شد ولی به علت مسائل اجتماعی و مسدود شدن فعالیت کلوپ ها این ورزش تا حد زیادی به فراموشی سپرده شد تا جایی که نسل جدید چندان آشنایی زیادی از این ورزش پر هیجان و نشاط آور ندارند. چندی قبل انجمن فوتبال دستی ایران با مجوز سازمان تربیت بدنی ایران و مرکز توسعه ورزش های همگانی رسمأ تاسیس و شروع به فعالیت کرد که در حال حاضر این رشته ورزشی با نام انجمن فوتبال دستی ایران و تحت نظر فدراسیون انجمن ورزش های ورزشی مدیریت می شود و هر ساله مسابقات قهرمانی کشوری در رده های مختلف سنی با نظارت انجمن فوتبال دستی کشور در استانها برگزار می شود.

تیم ملی فوتبال دستی کشورمان در مسابقات مختلف بین المللی حضور یافته و در 3 دوره موفق به حضور در جام جهانی این رشته ورزشی شده که سیر صعودی از رتبه 17 در سال اول و رتبه 9 در جام جهانی 2011 و در سال 2012 موفق شد رتبه 5 جهان را کسب کند. تیم ملی فوتبال دستی کشورمان در رده بندی جهانی به عنوان تیم اول قاره آسیا در کنار کشور هایی از قاره آمریکا و اروپا در میان 16 تیم برتر جهان قرار گرفته است.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.