فواید و معایب دستگاه دوچرخه ثابت

فواید و معایب دستگاه دوچرخه ثابت

فواید و معایب دستگاه دوچرخه ثابت

دستگاه دوچرخه ثابت از محبوب ترین و از بهترین وسیله های ورزش هوازی محسوب می شود. اکثریت افراد جامعه بدلیل مشکلات کاری زمانی برای انجام فعالیت های ورزشی و حضور در باشگاهها و یا سالن های ورزشی را ندارند به همین جهت تمایل پیدا می کنند که در راستای از بین بردن چربی های اضافی و کاهش وزن از دستگاههای ورزشی تناسب اندام در منزل استفاده کنند.

عده ای از افراد بر این عقیده هستند که استفاده از دستگاه دوچرخه پس از مدت زمانی باعث حجیم شدن باسن و ران خواهد شد. با کمی تحقیق و بررسی در مورد اندام ورزشکاران میتوان به عدم درست بودن این فرضیه پی برد. بسیاری از افراد دارای ران و باسن بزرگ میباشند که ریشه در ژنتیک دارد و به مسئله فعالیت ورزشی ارتباطی پیدا نمی کند.

فواید استفاده از دوچرخه ثابت

انجام ورزش دوچرخه سواری باعث تقویت عضلات ساق پا، باسن، ران پا شده و باعث مقاوم شدن سیستم قلبی و قدرت عضلات تحتانی ورزشکار را افزایش می دهد. اشخاصی که مشکل اضافه وزن دارند در آغاز فعالیت ورزشی ممکن است با مشکلات حجیم شدن عضلات باسن روبه رو شوند ولی با انجام حرکت های صحیح ورزشی متوجه خواهند شد که چربی ها تبدیل به بافت های عضلاتی شده و این عضلات به فرم و شکل دلخواه ورزشکار تبدیل خواهند شد.

در آغاز فعالیت ورزشی با دستگاه دوچرخه ثابت و یا دوچرخه باید با دنده سبک شروع به فعالیت کرد و زمانی که فرد این احساس را کرد که توان عضلات و سیستم قلب و عروق بدن زیاد شده میتواند با شدت بیشتری و استفاده از دنده های سنگین تر به فعالیت خود ادامه دهد. تمرین های هوازی باید در زمانی حدود 30 الی 45 دقیقه انجام و توصیه میشود این زمان را در دو و یا سه نوبت انجام شود.

در هنگام انجام حرکات ورزشی باید تمامی عضلات بدن بصورت صحیح فعالیت کنند و رکاب زدن بدرستی صورت گیرد زیرا رکاب زدن نادرست باعث مشیود که قسمت هایی از عضلات به درستی فعالیت نکنند. در زمان استفاده از دوچرخه ثابت و یا دوچرخه باید به خاطر داشته باشیم که ارتفاع زین دستگاه در موقعیت مناسبی قرار داشته باشد تا در زمان تمرین باعث آسیب دیدگی در نقاط کمر و زانو نشود.

پیش از انجام فعالیت ورزشی و در هنگام آن و پس از آن نوشیدن آب را فراموش نکنید . در صورت احساس درد از ناحیه زانو و کمر از استفاده از دستگاه خودداری نمائید. در آغاز تمرین احتمال آن است که در عضلات شکم، ران، باسن و کمر دچار درد گرفته گی و یا کوفته گی شده که به مرور زمان این درد ها برطرف خواهد شد. در صورت داشتن بیماری هایی از قبیل ناراحتی های قلبی، آرتروز و بیماری های تنفسی پیش استفاده از دستگاه دوچرخه ثابت حتما با پزشک مشاوره نموده و از ایشان درباره چگونگی انجام فعالیت ورزشی با این دستگاهها مشورت بگیرید.

معایب استفاده از دوچرخه ثابت

از معایب دستگاههای دوچرخه ثابت میتوان با این نکات اشاره کرد که این دستگاه برای اشخاصی که مشکل آرتروز دارند مناسب نمی باشد و همچنین بانوان باردار و افرادی که مشکل سیاتیک دارند به هیچ عنوان استفاده از این دستگاه توصیه نمی شود . از فواید استفاده از دوچرخه ثابت میتوان گفت که این دستگاه باعث چربی سوزی شده و استرس را در شخص کاهش می دهد و فشار اضافی بر روی مفاصل وارد نکرده و مقاومت عضلات را زیاد و باعث ترشح هورمون نشاط آور یا اندورفین شده و در هر شرایط آب و هوایی مناسب بوده و نسبت به سایر دستگاههای ورزشی هوازی فضای کمتری را اشغال می کند.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.