فواید ورزش شطرنج

فواید ورزش شطرنج

فواید ورزش شطرنج

شطرنج یک ورزش ذهنی پیچیده است که با درگیر کردن فکر، قدرت تفکر و تمرکز فرد را بالا میبرد و تاثیر زیادی در بالا رفتن قدرت تصمیم گیری فرد میگذارد. شطرنج به بازی پادشاهان معروف است. چون این بازی فکری است و باعث میشود تا مغز تقویت شود و تواناییهای فکری و ذهنی افراد را نشان میدهد. شطرنح ورزشی برای بالا بردن و افزایش توان مغز است.

در این مقاله قصد داریم تا فواید این ورزش را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

اثرات مثبت شطرنج

شطرنج باعث افزایش IQ میشود به نظر میرسد افرادی که از هوش بالاتری برخوردارترند شطرنج بازی میکنند. اما چندی است که این مسئله مطرح شده که آیا شطرنج بازی کردن باعث افزایش هوش میشود یا خیر؟ در تحقیقات اخیر مشخص شده است که شطرنج بازی کردن باعث افزایش هوش در فرد میشود. این تحقیقات روی 4000 نفر انجام شده و مشخص شده است افرادیکه شطرنج بازی میکنند یا برای بازی شطرنج آموزش میبینند هوششان افزایش میابد.

شطرنج آلزایمر را به تاخیر میاندازد مغز هم مانند دیگر اعضای بدن برای تقویت شدن به ورزش کردن نیاز دارد. تحقیقات نشان داده است که افراد بالای 70 سال که از فعالیت های فکری مانند شطرنج استفاده میکنند، نسبت به دیگران کمتر دچار آلزایمر و فرسایش مغزی میشوند. بررسی هایی که روی افراد 70 سال به بالا انجام شده نشان میدهد که زمانیکه از بافت مغز استفاده نمیشود، مغز دچار فرسایش میشود و قدرتش را از دست میدهد. بنابراین توصیه میشود تا از شطرنج برای یک ورزش مغز استفاده شود.

تقویت هر دو نیمکره ی مغز با شطرنج محققان تصور میکردند که شطرنج باعث تقویت نیمکره ی چپ مغز میشود. نیمکره چپ مرکز منظق و نظم و ترتیب است. اما در کمال ناباوری به این نتیجه رسیدند که شطرنج علاوه بر نیمکره چپ، نیمکره راست را نیز تقویت میکند.

افزایش خلاقیت با بازی شطرنج همانطور که گفتیم شطرنج باعث تقویت نیمکره ی راست مغز نیز میشود. نیمکره ی راست مسئول خلاقیت و ابتکار است. بررسی هایی که روی دانش آموزان انجام شد نشان میدهد که دانش آموزانی که یکبار در هفته شطرنج بازی میکنند نسبت به دانش آموزانی ک یکبار در هفته به فعالیتهای دیگر میپردازند خلاقیت و ابتکار بالاتری دارند.

افزایش کارکرد حافظه با شطرنج کسانیکه شطرنج بازی میکنند حافظه و توانایی سازماندهی بالاتری نسبت به افراد دیگر دارند. شطرنج ورزشی استت که بازیکن باید تمام حرکات حریف را به خاطر بسپارد و تصمیم بگیرد کدام حرکت در جهت پیشبرد بازی برای او مناسب تر است. در نتیجه حافظه و یادسپاری فرد قویتر میشود.

توانایی حل مسئله با شطرنج شطرنج ورزش ذهنی است که نیاز به مهارت حل مسئله دارد. مطالعاتی که روی 500 دانش آموز انجام شد نشان داد دانش آموزانی که هم زمان با یادگیری ریاضی شطرنج هم بازی میکردند، 81% بیشتر از سایرین توانایی حل مسئله و یادگیری ریاضی را داشتند.

افزایش توانایی خواندن با شطرنج کسانیکه شطرنج بازی میکنند توانایی خواندن بهتری نسبت به سایرین دارند برای افزایش تمرکز شطرنج بازی کنید شطرنج ورزشی است که به دقت بالایی نیاز دارد. به همین علت باعث میشود که تمرکز فرد برای بازی و پیش بینی حرکات آتی بالا برود.

افزایش رشد سلول های عصبی با شطرنج سلول های عصبی وظیفه ی انتقال پیام های عصبی را دارند. هرچه تعداد گیرنده های سلول عصبی بیشتر باشند، پیامهای عصبی سریعتر جابجا میشوند. شطرنج و دیگر فعالیتهای پیچیده ی مغزی باعث افزایش سلولهی عصبی مغز میشوند. افزایش قدرت تصمیم گیری و قضاوت با شطرنج شطرنج باعث میشود تا قسمتی از مغز که مربوط به قضاوت و تصمیم گیری است تقویت شود و توانایی فرد در برنامه ریزی را بالا میبرد . همچنین فرد در شرایط سخت و پیچیده درست تر تصمیم گیری میکند.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.