فواید نوشیدن آب

فواید نوشیدن آب

فواید نوشیدن آب

در ژاپن یک باور عمیق و قدیمی وجود دارد که افراد بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب یک لیوان آب مینوشند و عقیده دارند که این کار باعث میشود که همیشه پوستی شاداب و اندامی متناسب داشته باشند. اگر به ژاپنی ها دقت کرده باشید اکثرا پوستی صاف و روشن و اندامی لاغر و بدون چربی دارند که تا حد زیادی اثبات کننده ی باور آنها درباره ی آب نوشیدن ناشتا است. در واقع این باور نوعی آب درمانی محسوب میشود که از نظر علمی برای بیماری دیابت و چاقی اثر درمانی دارد.

70% بدن انسان از آب تشکیل شده است و بنابراین برای سالم نگه داشتن بدن باید روزانه میزان آب مورد نیاز بدن را برای جلوگیری از به خطر افتادن بدن تامین کنیم و اگر آب مورد نیاز بدن تامین نشود عواقب زیادی در پی خواهد داشت و در طولانی مدت باعث ایجاد بیماریهایی مثل سنگ کلیه، سوء هاضمه، چاقی،رماتیسم، بیماریهای روده و مقعدی،میگرن و حتی سرطان روده و رحم شود.آب درمانی همچنین به بیماریهای چشمی، دردهای قاعدگی و فشار خون بالا نیز کمک میکند.

بهترین زمان برای مصرف آب

بلافاصله پس از بیدار شدن است که توصیه میشود 4 لیوان آب بنوشیم و پس از آن تا 45 دقیقه چیزی نخوریم. اما اگر شما نمیتوانید ناشتا این مقدار آب را مصرف کنید بهتر است که از مقادیر کم مثلا یک لیوان شروع کنید و به تدریج این مقدار را افزایش دهید. همچنین 30 تا 40 دقیقه قبل از هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید و بهتر است که تا 2 ساعت بعد از غذا آب مصرف نکنید.

بسیاری از محققان ادعا دارند که اگر در روز مقدار معینی آب به بدن نرسانیم عملکرد بدن و مغز دچار مشکل خواهد شد. تحقیقاتی که در این باره صورت گرفت نشان میدهد که پس از ورزش یا فعالیتهای شدید حدودا 2% از آب بدن افراد کم میشود که روی خلق و خو و تمرکز افراد تاثیر میگذارد و باعث ایجاد سر درد میشود.این اتفاق زمانی بیشتر اتفاق میافتد که افراد فعالیتی زیادی میکنند یا در اثر گرما تعریق میکنند و همین امر باعث از دست رفتن مقادیری از آب بدن میشود که 2% مقدار قابل توجهی است. این کم آبی خفیف میتواند باعث بهم ریختن تعادل بدن و ذهن و کاهش استقامت بدن شود.

فواید نوشیدن آب بصورت ناشتا

دفع سموم:

بدن در شب خود را بازسازی کرده و سعی در دفع سموم دارد. هنگامیکه شما از خواب بیدار شده و آب مینوشید در واقع این سموم بوجود آمده بر اثر حرکات روده را از بدن دفع میکنید و در نتیجه در طول روز بدنی سلامت و شاداب خواهید داشت.

افزایش سوخت و ساز:

نوشیدن آب تا درصد زیادی سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد. در نتیجه برای افرادی که از رژیم غذایی سنگین استفده میکنند نوشیدن ناشتای آب بسیار اثر بخش است زیرا باعث دفع سریع و راحت میشود و همین پاک شدن روده ی بزرگ باعث جذب بهتر مواد مفید غذایی میشود.

کاهش وزن:

نوشیدن ناشتای آب باعث میشود که میل شما به غذا کم شود و کمتر گرسنه شوید. همچنین از افزایش وزن در اثر پرخوری جلوگیری میکند.

تسکین مشکلات معده:

افزایش اسید معده باعث میشود که این اسید به سمت مری بالا بیاید و باعث احساس بد و حس سوزش و ترش کردن در معده ایجاد شود. نوشیدن آب ناشتا باعث میشود که این اسید به سمت معده بازگردد و با رقیق شدن اسید در ناراحتی های معده جلوگیری میکند.

درخشندگی پوست:

مصرف آب باعث افزایش جریان خون زیر پوست و دفع سموم میشود. به همین خاطر نوشیدن ناشتای آب باعث میشود که پوست کمتر دچار چین و چروک و منافذ باز شود و همیشه پوستی درخشان و زیبا داشته باشید.

زیبایی و سلامت موها:

میدانیم که بیشتر وزن تار مو از آب تشکیل شده است و در نتیجه کم آبی باعث شکنندگی، نازک شدن و ریزش مو میشود. نوشیدن آب برای تقویت و افزایش حجم موها بهترین راه حل است و همچنین باعث میشود که موهایی زیبا و با طراوت داشته باشید.

جلوگیری از سنگ کلیه و مثانه:

غلظت بالای اسیدیته معده عامل اصلی ایجاد سنگ کلیه و عفونت مثانه است. همانطور که قبلا اشاره کردیم مصرف ناشتای آب باعث رقیق شدن اسید معده خواهد شد. بنابراین هرچقدر مقدار بیشتری آب مصرف کنید، کمتر در معرض خطر سنگ کلیه و عفونت مثانه قرار خواهید گرفت.

تقویت سیستم ایمنی:

نوشیدن ناشتای آب باعث دفع سموم از سیستم لنفاوی شده و در نتیجه باعث میشود که سیستم ایمنی سالمتری داشته باشید و کمتر مریض شوید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.