فواید دویدن برای سلامتی

فواید دویدن برای سلامتی

فواید دویدن برای سلامتی

دویدن فواید زیادی دارد به شرط آن که طی دوره ی منظم باشد. برخی از افراد برای تفریح میدوند اما ورزشکاران حرفه ای با علم به فواید آن می دوند. از فواید دویدن میتوان به وزن کم کردن، برخورداری از سلامت روان، ایجاد شادی و نشاط در فرد، بهبود روابط اجتماعی،استحکام استخوان ها و… اشاره کرد اگر قصد دارید که لاغر شوید و وزن کم کنید، دویدن کمک شایان ذکری برای رسیدن به هدفتان میکند. حتی با دویدن میتوانید سرعت دیگر فعالیت های خود را نیز افزایش دهید.

دویدن یکی از ورزش هایی است که نیاز به انرژی زیادی دارد. بدن برای اینکه انرژی برای دویدن را تامین کند کالری بیشتری میسوزاند. برای کاهش وزن باید کالری که میسوزانیم بیشتر از کالری که مصرف میکنیم باشد. زمانی که ورزش میکنیم، بدن کالری های اضافی مصرف شده را میسوزاند و برای تامین انرژی خود ناچار میشود از چربی های زائد و ذخیره شده استفاده کند. بطور مثال برای کم کردن نیم کیلو وزن بطور متوسط باید 3000 کالری بسوزانیم. البته میزان سوزاندن کالری با توجه به وزن فرد و شدت و سرعت عملکرد فرد در دویدن متفاوت است. دویدن جریان خون را بهبود میبخشد.

هنگامیکه میدویم رگ ها منبسط میشوند و جریان خون سریعتر میشود. در نتیجه با دویدن هم میتوان به وزن متعادل و دلخواه رسید و هم از بروز بیماریهای قلبی جلوگیری کرد. دویدن روند پیری را با تاخیر میاندازد. زیرا دویدن ورزشی تند و پرتحرک است و باعث تقویت استخوانها و عضلات میشود.

افرادی که میدوند به دیدن استحکام عضلات و استخوانها، باافزایش سن کمتر تحلیل میروند. برعکس افرادیکه ورزش نمیکنند و بیشتر ساعت های روز مشغول فعالیت های نشسته هستند احتمال ابتلا به پوکی استخوان در آنها بالاست و بدنشان به سرعت تحلیل میرود. دویدن تاثیر مثبتی در روحیه و سلامت روان فرد میگذارد.

طبق تحقیقات انجام شده، افراد دونده روحیه شادتر و قویتری نسبت به سایرین دارند. دویدن باعث ترشح هورمون آندروفین در مغز میشود. وظیفه ی آندروفین تنظیم خلق و خو است. زمانی که میدوید آندروفین در بدن ترشح میشود که باعث بهتر شدن روحیه و خلق شما میشود.

همچنین دویدن فعالیتی است که تمام حواس شما باید روی دویدنتان باشد. در نتیجه فکرتان از مسائل روزمره و استرس زا دور خواهد شد. همین مسئله باعث میشود تا شاداب شوید و از افسردگی دور بمانید. دویدن حتی روی توجه و تمرکز اثر مثبت دارد. به این علت که در دویدن همیشه موانعی مثل سنگ و گیاه بر سر راه دونده است و فرد باید تمرکز کند تا به موانع برخورد نکند. حتی دوندگان حرفه ای نیز باید توجه داشته باشند که از خط دو خارج نشوند. به همین علت توانایی توجه و تمرکز در فرد تقویت میشود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.