فواید آب درمانی

فواید آب درمانی

فواید آب درمانی

آب درمانی به معنای استفاده از آب برای درمان بیماری ها است. بقراط پدر علم پزشکی نیز به اثرات آب روی بیماران توجه داشته و همچنین نوشیدن آب و استحمام را به بیماران خود توصیه میکرد. ورزش یکی از عوامل مهم در بهبودی بیماری جسمی و روانی است. زمانی که ورزش در آب انجام شود این اثر درمانی چندین برابر میشود.

از ورزشهای آبی میتوان به شنا، موج سواری، واترپلو و… اشاره کرد که تا حد زیادی باعث کاهش درد و بهبود کارکرد و مغز و دیگر اندامهای بدن شود. همچنین ورزش های آبی مانند یک آرام بخش و تسکین دهنده برای مشکلات روحی عمل میکند و تا حد زیادی باعث ایجاد آرامش روانی در فرد میشود.

آب درمانی یک درمان فیزیوتراپی نیز محسوب میشود که از نظر فیزیوتراپ ها درمان مهم و موثری است. در این نوع فیزیوتراپی فرد بیمار در استخر آب گرم قرار میگیرد و با کمک تراپیست حرکات خاص و از پیش تعیین شده ای را برحسب مشکل خود انجام میدهد. این نوع تراپی باعث بهبود و تسکین درد در بیمار میشود و باعث میشود که زودتر سلامتی و استقامت فیزیکی خود را بدست آورد.

حرکت در آب موثرتر و آسان تر از حرکت روی زمین است. ورزش در آب به علت حرکت آسان روی آب و شناور بودن و همچنین گرم بودن آب باعث میشود که کوفتگی و گرفتگی و دردهای عضلانی سریعتر از بین بروند و بیمار زودتر بهبود یابد.

آب درمانی در درمان بسیاری از بیماریها تاثیر بسزایی دارد. مانند درد مفاصل ماهیچه ها، رهایی از درد، تناسب اندام، جلب اعتماد برای افرادی که ترس از آب دارند، پارکینسون،ایجاد تعادل و هماهنگی دربدن و …. در واقع آب درمانی یک نوع درمان سریع و کامل است.

بیماران فلج مغزی و آسیب مغزی، ورم مفاصل و درد کمر، کسانی که صدمات ناشی از ورزش و کار دارند نیز به آب درمانی خوب جواب داده اند. آب درمانی برای دردهای قبل از زایمان در زنان حامله نیز بسیار موثر است. ترشح هورمون آندروفین باعث خوشحالی و شادی در فرد میشود.

محققان به این نتیجه رسیده اند که آب گرم و ماساژ و ورزش در آب گرم باعث ترشح آندروفین در بدن میشود و فرد حس شادابی و سرزندگی میکند. آب گرم و ورزش در آب گرم همچنین باعث گشاد شدن رگ ها و افزایش جریان خون و در نتیجه آرام شدن عضلات و کاهش درد در بدن میشود . یعنی به عبارت دیگر تاثیر دارویی در بدن دارد. کارشناسان ورزشی به ورزشکاران توصیه میکنند که قبل از ورزش در آب گرم شنا کنند. این عمل باعث میشود که ماهیچه ها شل شده و ریلکس می گردند و همچنین باعث میشود از آسیب و صدمات احتمالی جلوگیری شود. همچنین غوطه ور شدن در آب گرم پس از ورزش باعث ایجاد آرامش در عضلات و کاهش دردهای عضلانی ناشی از ورزش میشود و خستگی فرد را کاهش میدهد. آب نیروی جاذبه زمین را کاهش میدهد و تا حد زیادی آن را خنثی میکند. به همین دلیل است که روی آب غوطه ور میمانیم. برداشته شدن نیروی جاذبه از روی بدن و غوطه ور شدن در آب گرم باعث میشود که دردهای عضلانی پشت و کمر التیام یابد و از گرفتگی و فشار عضلات کم شود.

چند فایده آب درمانی:

  • باعث تسکین دردهای ماهیچه ای و استخوانی میشود.
  • نوشیدن آب مقطر و جوشیده شده باعث پاکسازی بدن از مواد زائد میشود.
  • دوش آب سرد باعث افزایش گردش خون میشود
  • دوش آب گرم باعث گشاد شدن رگها و شل شدن عضلات میشود و برای تعریق مفید است.
  • ورزش های آبی باعث تحرک ماهیچه ها و تقویت عضلات میشود.

آب درمانی که شامل ورزش ها و حرکات داخل آب است، باعث تسکین دردهای پشت و کمر میشود و در درمان بیماریهای مفصلی و عضلانی مفید است.

آب درمانی برای افرادیکه که بیماریهایی مثل تب،عفونت،ضربان شدید قلب و عدم تعادل دارند مناسب نیست و نباید انجام شود.

معمولا افرادی که دارای ضعف عمومی هستند از آب درمانی با ورزش هوازی استفاده میکنند زیرا به این درمان بهتر جواب میدهند تا ورزش هوازی در خشکی و ورزشهای آبی کم خطر تر از ورززش در خشکی هستند. آب درمانی از زمان های بسیار قدیم در بین مردم رایج بوده و استفاده میشده است. از جمله این درمانهای کهن میتوان به حمام عمومی،چشمه های آب گرم و استخرهای عمومی اشاره کرد.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.