فاکتورهای اصلی برای خرید کفش ورزشی

فاکتورهای اصلی برای خرید کفش ورزشی

فاکتورهای اصلی برای خرید کفش ورزشی

خرید کفش ورزشی و انتخاب کفش ورزشی کار آسانی نیست به این دلیل که همیشه گزینه های زیادی برای انتخاب آن پیش رو داریم. برای انتخاب راحت تر کفش ورزشی باید به موارد زیادی دقت کنیم. انتخاب کفش ورزشی به معیارها و گزینه های زیادی بستگی دارد. بنابراین برای خرید کفش ورزشی مناسب باید به نکات مهم و اساسی توجه کرد.

برخی از  ویژگیهای کفش

از موادی که در ساخت کفش بکار برده شده، رنگ، طرح و کفش مناسب ورزشی که میخواهیم انجام دهیم. بخش های مختلف یک کفش عبارتند از زیره، لایه میانی، رویه و قسمت های دوخته شده. هر کفش ورزشی بنا بر نوع آن ورزش ویژگیهای مختلفی دارد. مثلا کفشی که برای پیاده روی طراحی شده با کفشی که برای کشتی طراحی شده از لحاظ این 4 فاکتور با هم متفاوتند.

وزن کفش ورزشی

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب کفش ورزشی وزن آن است. مخصوصا در کفش های پیاده روی و کفش دو، سبکی کفش اهمیت فراوانی دارد.اگر کفش شما سبک باشد راحت تر میتوانید راه بروید و بدوید. سبک بودن کفش ورزشی بستگی به مواد اولیه ی ساخت آن دارد. معمولا کفش پیاده روی را از رویه پارچه ای و میانه ی EVA میسازند که باعث سبک شدن کفش میشود.

تهویه کفش ورزشی

یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب کفش ورزشی این است که هوا در کفش گردش داشته باشد. هنگام ورزش به علت افزایش جریان خون و بالا رفتن سوخت و ساز، پاها گرمتر از همیشه میشود و دمای آنها بالا میرود. بنابراین بسیار مهم است که کفش ورزشی دارای تهویه مناسبی باشد و هوا در آن جریان داشته باشد تا دمای پا تنظیم شود و از تعریق بیش از حد جلوگیری شود. کفش های ورزشی که پارچه ای به علت منافذی که پارچه دارد، معمولا تهویه بهتری دارند و جریان هوا را بهتر عبور میدهند و در نتیجه باعث میشوند که پوست پا خنک تر بماند. برندهای بزرگ و معتبر ورزشی برای تولید کفش ورزشی از تکنولوژی های خاصی استفاده میکنند تا جریان هوا در کفش افزایش پیدا کند.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب کفش ورزشی است.در کفش ورزشی دو این نکته اهمیت بالایی دارد. به این علت که فشار زیادی روی پاهاست و دائما باید خم شود. بهتر است که قبل از خرید کفش ورزشی از انعطاف پذیری آن اطمینان حاصل کنید. بیشترین جایی که در کفش باید منعطف باشد قسمت پایین پنجه هاست زیرا پاها از این قسمت خم میشود. اگر کفش ورزشی که انتخاب میکنید از این ناحیه به حدی خم شود که پا بدون کفش خم میشود، این کفش ورزشی مناسب است. اگر کفش ورزشی از انعطاف پذیری مناسبی برخوردار باشد باعث آسیب در ناحیه آشیل و تاندونها میشود.

لایه میانی و زیره کفش

برای خرید یک کفش ورزشی مهم است که آن کفش تا چه میزان ضربه های وارد شده به پا را دفع میکند. جلوگیری از ضربه به پاها بر عهده ی زیره و لایه میانی کفش ورزشی است. بهتر است که در کفش پیاده روی لایه میانی کمی قوس به داخل داشته باشد تا از ضربه خوردن به پا جلوگیری کند.

لایه میانی در کفش ورزشی 2 کار انجام میدهد :

ضربات وارده به پا را دفع میکند فشار وزن بدن را کمتر منتقل میکند و آن را کاهش میدهد. برندهای کفش ورزشی سعی میکنند در تولید کفش علاوه بر سبک و انعطاف پذیر بودن، کفش را طوری طراحی کنند که ضربات و فشارها به پا را به حداقل ممکن برساند. مثلا از لایه میانی از فوم های مخصوص استفاده میکنند. زیبایی و ظاهر کفش ورزشی کفش ورزشی مناسب باعث میشود تا هنگام ورزش راحت باشید. بنابراین لازم است که کفشی را انتخاب کنید که از هر لحاظ مناسب باشد تا بتوانید با احساس راحتی ورزش کنید. بطور مثال کفش پیاده روی نسبت به کفش های دیگر رویه کوتاه تری دارند تا مچ و پاشنه دامنه حرکتی بیشتری داشته باشند. همچنین ناحیه جلوی کفش پهن تر است تا انگشتان پا بتوانند حرکت داشته باشند و به آنها فشار وارد نشود. سایز کفش ورزشی همیشه از کفش ورزشی استفاده کنید که سایز آن برای پایتان مناسب است. برای انتخاب سایز مناسب طول کف پایتان را بدانید. به این دلیل که ممکن است کفشی با سایز 38 در یک برند با کفش دیگر با همان سایز در برند دیگر متفاوت باشد. بنابراین قالب کفش رزشی در انتخاب آن اهمیت دارد. تنگ یا گشاد بودن کفش ورزشی باعث میشود تا به آشیل، کمر و ران آسیب وارد شود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.