راهنمای خرید توپ فوتبال

راهنمای خرید توپ فوتبال

راهنمای خرید توپ فوتبال

شاید تا به حال فکر کرده باشید که چطور مبتوانم بهتر فوتبال بازی کنم ؟ اولین چیزی که به ذهن شما خواهد رسید توپ فوتبال است. همه میدانیم که فوتبال یک بازی است که نیازمند تکنیک، کار گروهی و خلاقیت فردی است اما یک توپ فوتبال چگونه بر عملکرد شما در زمین فوتبال تاثیر می گذارد؟

حال اگر مربی فوتبال هستید، یا فوتبال بازی می کنید و یا فرزندی دارید که فوتبال بازی می کند، دانستن اطلاعاتی در مورد توپ فوتبال مانند چگونگی انتخاب و خرید، تاثیر قیمت بر روی کیفیت آن و چگونگی مراقبت و نگهداری از آن به شما کمک فراوانی خواهد کرد. شاید دانستن این اطلاعات موجب علاقمندی شما به فوتبال شود و سبب شود تا به اولین توپ فوتبال زندگیتان شوت بزنید.

درون توپ فوتبال چه چیزهایی وجود دارد

توپ های فوتبال دارای 4 جزء تصلی هستند : کاور ، اتصالات ، آستر و تیوپ

کاور 

پوسته بیرونی یک توپ فوتبال از تکه هایی متشکل شده اند که از مواد مرکب مصنوعی مانند پی وی سی pvc ، پلی اورتان و یایک ترکیب پیچیده ساخته میشوند و توسط نخ به هم دوخته و یا چسب به هم چسبیده می شوند. پوسته بیرونی توپ های فوتبال امروزهدیگراز چرم ساخنه نمی شوند زیرا که چرم آلودگی های موجود در محیط را به خود جذب کرده و در طی زمان توپ سنگی و سنگین تر خواهد شد. تعداد تکه های بر روی قسمت رویه توپ با توجه به طراحی آن توپ مقدار متفاوتی دارد . اکثر توپ ها حرفه ای فوتبال دارای 32 تکه هستند.

اتصالات

تکه های موجود بر روی سطح بیرونی توپ با 3 طریق قابل، چسب زدن، کوک زدن و قالب زدن البته با استفاده از پلی استر 5 لایه قابل اتصال هستند. توپ هایی که بوسیله دست انسان کوک زنی شده اند از گران قیمت ترین توع توپ های فوتبال در بازار های ورزشی هستند وتوپ های تمرینی بازیکنان از نوع توپ های چسبی و قالب زده است.

آستر

بیشتر از 4 لایه پلی استر بعنوان آستر در یک توپ بکار گرفته می شود تا لایه میانی توپ را شکل داده تا دوام ، ظاهر و حرکت توپ را بهیود دهد

تیوپ 

درونی ترین قسمت توپ که هوا را در خود نگه میدارد تیوپ لاستیکی است و ارزانترین تیوپ ها از جنس لاستیک مصنوعی هستند.

چگونه میتوانیم یک توپ فوتبال خوب انتخاب کنیم ؟

در زمان انتخاب و خرید توپ فونبال باید به مواردی همچون، ساختار، طراحی، کیفیت، سایز، دوام، قیمت و عملکرد آن دقت کافی داشته یاشیم . توپ های فوتبال در سایز ، طرح و جنس های متنوعی به بازارهای ورزشی عرضه میشوند.

انواع توپ فوتبال

به طور اجمالی توپ های فوتبال بر سه نوع هستند.

1 – نوپ های بسیار پیشرفته و مخصوص مسابقات حرفه ای.

2- توپ های مخصوص مسابقه.

3- توپ های مخصوص تمرین .

همچنین توپ های مخصوص سالن که به آنها توپ فوتسال اطلاق میشود .

ساختار توپ فوتبال

استفاده از بهترین مواد برای ساخت توپ بسنگی به نوع مصرف توپ دارد. معمولا برای ساخت توپ های تمرینی از پی وی سی استفاده میشود وبرای توپ های مخصوص مسابقه از ترکیب پی وی سی و پلی اورتان در ساخت توپ بکار برده میشود. همچنین نوعی از توپ های تمرینی برای کودکان وجود دارد که از جنس فوم و لاستیک ساخته شده اند و برخی از توپ های مخصوص کودکان از 100 درصد پلی اورتان گرمادیده ساخته میشود که بسیار نرم هستند لازم به ذکر است توپ هایی که دارای کاور و پوشش هستند از دوام و طول عمر بیشتری نسبت به سایر توپ ها برخوردار هستند و در هنگام بازی احساس خوبی برای بازیکن در پی دارد و اکثریت افراد برای خرید به سراغ توپ هایی میروند که دارای کاور هستند.

طراحی توپ فوتبال

توپ های فوتبال معمولا با سه نوع طراحی 18 ، 26 و 32 تکه به بازارهای ورزشی عرضه میشوند و از تمام آنها برای بازی فوتبال میتوان استفاده کرد . توپ های 32 تکه از مشهورترین توپ های راه یافته به بازارهای ورزشی هستند و فوتبال بازی کردن با این نوع توپ ها روان تر صورت میگیرد وجود 32 تکه بر روی توپ باعث بهبود روند حرکت و چرخش توپ در زمین بازی میشود. شرکت های تولید کننده لوازم و تجهیزات ورزشی همواره به دنبال راهکارهایی برای زیباتر کردن تولیدات و محصولات خود هستند و روز به روز بر تنوع طراحی ها و تولیدات بازارهای ورزشی افزوده میشود. با توجه به اینکه طراحی ها معمولا به سلیقه شخصی افراد برمیگردد اما توپ های 32 تکه از محکم ترین و با دوام ترین توپ های تولید شده هستند و حرکت روان تری را هنگام بازی از خود به نمایش میگذارند.

سایز توپ های فوتبال

انتخاب سایز یک توپ فوتبال باید متناسب با فوتبالیست انتخای شود .

توپ های رسمی توپ فوتبال دارای سه سایز اصلی 3 ، 4 و 5 هستند .

سایز 3 توپ فوتبال مناسب برای افراد 3 الی 7 ساله و داری حجم 23 الی 24 اینچ و دارای وزنی بین 310 الی 340 گرم هستند.

سایز 4 توپ فوتبال مناسب برای افراد 8 الی 12 ساله و دارای حجم 25 الی 26 اینچ و دارای وزنی بین 340 الی 370 گرم هستند.

سایز 5 اوپ فوتبال مناسب برای افراد 13 سال به بالا و دارای حجم 27 الی 28 ایتچ و دارای وزنی بین 390 الی 450 گرم هستند.

کمپانی های مشهور ، طراحی های زیبا و قیمت گران، صرفا بدان معنی نیستند که برخی از توپ های فوتبال تسیت به سایر توپ ها که نتوانسته اند تبلبغات خوبی داشته اند بهترهستند. یک توپ با قیمت مناسب میتواند همان دوام و عملکردی را داشته باشد که یک توپ دیگر با چند برابر قیمت بیشتر دارد. به کمک تکنولوژی های مدرن امروزی که جایگزین چرم های قدیمی شده اند تعداد بسیاری از توپ های با کیفیت که با ساختار مصنوعی وزن سبکی یافته و مناسب یک بازی استاندارد هستند ساخته و تولید شده اند. در واقع میتوان گفت توپ های ساخته شده از چرم دیگر کاربرد گذشته را دارا نیستند و مناسب برای بازی های فوتبال امروزی قرار ندارند.

چطور میتوان توپی ارزان اما با کیفیت انتخاب کرد

یکی از مهمترین روش ها برای خرید و انتخاب توپ فوتبال احساس شما در حین ضربه زدن به آن و عملکرد حرکتی توپ است . ولی این روش برای خرید توپ کافی نیست. یک توپ فوتبال علارغم اینکه باید نرم باشد از نظر اتصالات تکه ها باید دارای دوام و از استحکام مناسب برخوردار باشد. بیشتر توپ های فوتبال موجود در بازار داری سطحی از جنس پلی اورتان هستند که این ماده کیفیت بازی با توپ را به طور چشمگیری افزایش می دهد. توپ های دارای 32 تکه ارزش خرید را دارند باید توجه داشته که طراحی زیبای یک توپ ذهن شما را نسبت به ویژگی های مقاومتی و استحکامی توپ منحرف نکند. توپ خوب باید دارای ضمانت نامه ای باشد که خدمات به خریدار را برای پس از آسیب در یک بازی معمولی را تضمین کند همچنین هر چه ضمانت نامه از سوی فروشنده بیشتر باشد مطمئنا عمر و دوام توپ بیشتر خواهد بود برای یک استفاده معمولی از توپ فوتبال باید انتظار داشت که توپ حداقل 2 سال عمر مفید داشته باشد.

عملکرد توپ فوتبال

یک توپ فوتبال شاید ظاهری زیبا و فریبنده داشته یاشد اما شاید بازی کردن با آن یه شما احساس خوبی را القاء نکند . سطح کیفیت بازی شما بسته به عملکرد توپ دارد. اگر اقدام به خرید توپ از فروشگاههای ورزشی سطح شهر کردید حتما توپ را در هوا بچرخانید توپ استاندارد در یک بازه چرخش در هوا بسیار روان به چرخش درمی آید.

چند بار توپ را بر روی زمین به حرکت درآورید تا نظاره گر حرکت بی عیب و نقص آن بر روی زمین باشید. باز هم ذکر میشود که احساس شما در زمان بازی با توپ نقش کلیدی در انتخاب و خرید دارد و چندین توپ را امتحان کنید و هرکدام که احساس روان بودن را به شما داد را انتخاب و خرید کنید.

طبق قوانین فدراسیون جهانی فوتبال فیفا یک توپ استاندارد دارای 27 الی 28 اینچ محیط و وزن آن 390 الی 450 گرم است. بازی های زیبای فوتبال با یک توپ خوب آغاز می شوند و پایان می یابند بدون یک خوب و توپ استاندارد تمام ضربات ، تمرین ها و تکنیک های شما هویت خود را از دست میدهند با فهم تفاوت بین توپ های فوتبال و چگونگی انتخاب توپ مناسب و استفاده از آن میتوانید بازی فوتبال و با فوتسال خود را هر چه بیشتر بهبود دهید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.