دمبل فواید و معایب استفاده از آن

دمبل فواید و معایب استفاده از آن

دمبل فواید و معایب استفاده از آن

دمبل از کهن ترین ابزار آلاات بدنسازی بشر است. دمبل یکی از تجهیزات بدنسازی است که استفاده از این ابزار توسط انسان قدمتی بیش از دو هزار سال را دارا می باشد. این وسیله ورزشی از کهن ترین ابزار آلات بدنسازی بشر است که در گذشته به شکل یک میله فلزی کوچک با دو وزنه فلزی در دو طرف آن بوده است اما در حال حاضر دمبل های جدید که قابلیت های بسیاری را دارا هستند تولید و در اختیار ورزشکاران قرار می گیرند.

دمبل های جدید با توجه به اقتصادی بودن دارای اندازه و اشکال متنوع هستند که جای کمتری را اشغال و قابلیت های تنظیم و نگهداری آسان و امکان حمل و انتقال راحت تری را دارند. استفاده از دمبل در ایجاد توازن در هر دو طرف بدن و فرم دهی مناسب عضلات به نسبت سایر قسمت های بدن در اولویت قرار دارد. برای اینکه هر دو عضله طرفین بدن باید وزنه ای یکسان را جابه جا نمایند در صورتی که در سایر دستگاهها مانند هالتر ممکن است فشار را بصورت غیر متعادل و عضلات سمت چپ و راست بدن را بصورت نا متقارن رشد دهند.

فواید استفاده از دمبل

فواید استفاده از دمبل بدنسازی این است که فضای کمتری را اشغال می کند و جابه جایی آنها راحت تر است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و در هنگام تمرین نیاز به مراقب ندارد مگر در افراد سالخورده و کودکان در هنگام تمرینات.
عمدتا دمبل ها را بر اساس وزن آنها دسته بندی می کنند وزن دمبل ها معمولا از 250 GR تا 50 KG متغیر است و ورزشکار با توجه به شرایط بدنی خود وزن دمبل مورد نظرش را انتخاب می کند و برای افراد تازه کار انتخاب وزن دمبل باید با یک مربی بدنساز مشورت شود تا با توجه به شرایط فیزکی شخص وزنه مناسب را اانتخاب نماید.

معایب دمبل بدنسازی

از معایب استفاده از دمبل اینست که این وسیله بر خلاف سایر دستگاههای بدنسازی قابلیت کمتری را در جدا کردن یک عضله در هنگام تمرین دارد و تنظیم مقاومت با دمبل به مراتب مشکلتر است و مهمتر اینکه احتمال بروز آسیب عضلانی بر اثر استفاده از این وسیله به افراد مبتدی توصیه نمی شود.

در دست نگه داشتن طولانی این وسیله در سالمندان و بیماران قلبی باعث افزایش فشار خون و خطرات احتمالی ناشی از این مشکلات را زیاد می کند.هنگام استفاده از این وسیله ورزشی نحوه تنفس صحیح را رعایت نمائید .

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.