خصوصیات کفش فوتبال

خصوصیات کفش فوتبال

خصوصیات کفش فوتبال

انتخاب کفش فوتبال برای یک فوتبالیست بستگی به آن دارد که بخواهد از کفش در چه نوع زمینی استفاده کند. برای یک فوتبالیست کفش اصلی ترین ابزار برای ورزش و مشکلترین انتخاب برای فوتبال بازی کردن است. یک فوتبالیست برای بازی کردن باید کفشی را انتخاب کند که از نظر تنگی و گشادی و اندازه و میزان راحتی پا در کفش بتواند در کیفیت بازی وی تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

نحوه انتخاب کفش فوتبال

انتخاب کفش برای فوتبالیست بستگی به آن دارد که بخواهد از کفش در چه نوع زمینی استفاده کند وبه چه اندازه با سطح زمین فوتبال تماس داشته باشد باید خاطرنشان کرد که حداکثر کارایی کفش در فوتبال به آن بستگی دارد که پاها در کفش بسیار راحت باشد. زیره کفش از مهمترین قسمت های یک کفش فوتبال است. این قسمت از کفش با سطح زمین در تماس است و نوع زمینی که در آن بازی میکنید باید مطابق با زیره کفش شما باشد.

زیره کفش با گل میخ FG:

این زیره ها برای زمین های چمن طبیعی محکم و سفت استفاده می شوند. این زیره ها بصورت قالبی در کف کفش تعبیه شده و برای فراهم آوردن بستر مناسب جهت ایجاد اصطکاک و لیز نخوردن بر روی سطح زمین فوتبال کارایی بساری دارند. این نوع زیره متداولترین زیره هایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند. این زیره ها دارای 12 الی 16 میخ هستند و از ایجاد تاول در پای ورزشکار را کاهش می دهند. این میخ ها دارای شکلی مخروطی بوده و اصطکاک مورد نیاز برای لیز نخوردن هنگام بازی در زمینهای طبیعی و سفت را فراهم می کند.

نوعی دیگر از زیره های کفش فوتبال زیره هایی هستند که قابلیت تعویض دارند. این نوع زیره ها مناسب زمین های مرطوب و طبیعی هستند و بازیکنان حرفه ای از این نوع زیره کفش در زمینهای فوتبال که بشکل راه راه هستند استفاده می کنند و اگر از نوع زیره کفش در زمین های سفت استفاده شود باعث ایجاد فشار و درد از ناحیه میخ ها به ورزشکار شده و گاهی موجب ایجاد زخم در پای فوتبالیست می شود.

زیره کفش هایی با میخ های HG و MG:

این نوع زیره ها برای سطح زمین های طبیعی ،سفت و چمن های مصنوعی و خشک کاربرد فراوانی دارند و یک نوع یار برای بازیکن محسوب می شوند . این نوع زیره دارای میخ های کوچک و متراکم در کف کقش بوده و قابلیت استفاده در زمین های یخ زده را نیز دارا هستند.

رویه کفش فوتبال

رویه قسمتی از کفش است که تماس مستقیم با توپ را دارد. رویه ها معمولا از انواع مختلفی از چرم طبیعی و مصنوعی ساخته می شوند. استفاده از چرم نرم بر روی کفش تماس بهتری با توپ را برای فوتبالیست در بر خواهد داشت. از مواردی که باید در انتخاب رویه کفش در نظر داشت اینست که استفاده از رویه چرم نرو و طبیعی در هنگام بازی در زمین های خیس و بارانی رطوبت آب را به خود جذب خواهد کرد.

رویه کفش های فوتبال برای بوجود آمدن اصطکاک و کنترل توپ و بازیکن چرخش و ایجاد تعقیر جهت توپ به هنگام شوت زدن و یا پاس دادن و جلوگیری از لیز خوردن و ممانعت از ورود آب به داخل کفش طراحی می شوند. برای ساختن رویه کفش فوتبال عمدتا از چرم های طبیعی مانند چرم کانگورو و چرم پوست گوساله استفاده می شود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.