حرکت پرس پا با دستگاه و تاثیر آن بر پاها

حرکت پرس پا با دستگاه و تاثیر آن بر پاها

حرکت پرس پا با دستگاه و تاثیر آن بر پاها

بیشتر بدنسازان حرکت پرس پا را مشکلترین حرکت برای عضله سازی در پاها می دانند. پرس پا (اسکوات پا ) از بهترین حرکات در تمرین های مربوط به پا محسوب می شوند. انجام حرکت پرس پا بوسیله دستگاه، حرکتی است که بیشتر بدنسازان آنرا در برنامه های تمرین برای پاها قرار می دهند.

به علت نوع طراحی دستگاه پرس پا بدنسازان تمایل دارند تا از وزنه های سنگین برای انجام این حرکت استفاده کنند. پرس پا بوسیله دستگاه موجب ایجاد فشار بر روی عضلات پائین بدن ،عضلات ران پا و عضلات نشیمن گاه شده و این عضلات را درگیر می کند. در زمان انجام حرکت پرس پا قسمت بالای بدن نسبت به حرکاتی مانند هاگ پا و اسکوات در وضعیت مناسب تری قرار خواهد داشت.

تاثیر پرس پا

پرس پا در حجم گرفتن عضلات ران ها تاثیر بسیار زیادی دارد. امروزه در تمامی باشگاههای بدنسازی دستگاه پرس پا وجود دارد و به نوعی طراحی شده که قابلیت تنظیم برای ورزشکاران با وزن و فیزیک های مختلف را دارا می باشد. افرادی که دارای قدی بلند هستند معمولا از حجم عضلات پاهای خود چندان راضی نیستند این گونه افراد در مقایسه با افرادی که قد نسبتا کوتاه تری دارند زمان بیشتری نیاز دارند تا به حجم عضله مورد نظر خود برسند.

انجام حرکت پرس پا باید در برنامه تمرینی به درستی انجام شود تا پس از مدتی بتوانید تفکیک عضلات پاهای خود را در هنگام اجرای حرکت ببینید . چگونگی انجام صحیح حرکت پرس پا با دستگاه به روش زیر می باشد. بر روی دستگاه پرس پا قرار گرفته و پاهایتان را در محل تعیین شده محکم قرار دهید . از کفش های ورزشی مرغوب و مناسب استفاده کنید.

اجرای صحیح پرس پا

جهت استقرار بهتر کمر بر روی دستگاه می توان از کمربند بدنسازی نیز استفاده کنید . برای اینکه دچار گرفتگی شدید عضلات نشوید از وزنه هایی که مناسب با توان عضلات شماست استفاده کنید . استفاده از وزنه های بیشتر از ظرفیت عضلات باعث می شود که هنگام انجام حرکت پرس پا از دست هایتان برای فشار بیشتر کمک بگیرید که این عمل احتمال آسیب دیدگی شما را افزایش می دهد.

دستان خود را در دو طرف دستگاه قرار داده و ضامن آنرا آزادد کنید و به آرامی پاها را به سمت پائین به حرکت درآورید و تا میزان 90 درجه پاها را از قسمت زانو خم کنید و سپس بع حالت اولیه پاها را بازگردانید. در هنگام انجام حرکت عمل تنفس( دم – بازدم ) را به درستی انجام دهید. هنگام اجرای حرکت به هیچ وجه پاهایتان را قفل نکنید زیرا احتمال آسیب دیدگی در قسمت مفاصل زیاد خواهد بود.

ورزشکارانی که از ناحیه کمر و ستون فقرات و گردن احساس ناراحتی می کنند باید تحت نظر یک متخصص پزشکی ورزشی حرکت پرس پا را انجام دهند . پس از انجام فعالیت های پر فشار بدنسازی قبل از سرد کردن بدن لازم است که به مدت 15 الی 20 دقیقه از دستگاه دوچرخه ثابت ، تردمیل و یا سایر دستگاههای هوازی استفاده کرد تا بتوانید نتیجه بهتری از تمرین خود گرفته باشید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.