تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست

در گوشه و کنار هر باشگاهی بندهای سیاه و زردی که از سقف آویزان شده است وجود دارد که قطعا شما آن را دیده اید. نام این بندها TRX است. تی آر ایکس یک نوع ورزش قدرتی است با این تفاوت که به جای استفاده از دمبل و وزنه از وزن بدن خودتان استفاده میکنید. این ورزش برای بدنسازان و کسانیکه زیابیی اندام کار میکنند بسیار مناسب است زیرا روی تمامی عضلات بدن کار میکند و به زیباتر شدن اندامتان کمک میکند.

این مقاله به فواید تی آر ایکس میپردازد. تی آر ایکس برای نخستین بار توسط یک ملوان طراحی شد. وی میخواست در مدتی که روی دریاست خود و گروهش تناسب اندام و قدرت بدنی خود را حفظ کنند و در هرجایی با کمترین امکانات به ورزش بپردازند. این طنابها با حجم کمی که میگیرد و وزن بسیار سبکش میتواند در هرجایی همراهتان باشد و به راحتی از آن استفاده کنید. معمولا افرادیکه به پیلاتس و یوگا علاقه دارند از ورزش TRX هم لذت میبرند زیرا این ورزش ها تا حدودی شبیه هم هستند.

تی آر ایکس برای تمام کسانیکه ورزش های قدرتی و استقامتی انجام میدهند مناسب است. ورزشکاران پرورش اندام نیز به دلیل اینکه تی آر ایکس در ماهیچه سازی بسیار موثر است، معمولا این ورزش را انجام میدهند. تی آر ایکس تمام عضلات و ماهیچه های بدن را درگیر میکند.

زمانیکه روی یکی از ماهیچه هایتان کار میکنید ضربان قلبتان نیز بالا میرود و تنفستان سریعتر میشود. علت این اتفاق این است که زمانیکه با بند تی آر ایکس ورزش میکنید تعدادی از عضلاتتان منقیض شده و در نتیجه به اکسیژن بیشتری نیاز دارید. به همین علت ضربان قلبتان بالا میرود و سریعتر تنفس میکنید. همچنین به دلیل قوی کردن قلب و بالا بردن توان آن تی آر ایکس بسیار ورزش مفیدی است.

تی آر ایکس چه قسمتهایی از بدن را درگیر میکند؟

مغز:

ورزش تی آر ایکس نیاز به تمرکز دارد تا حرکات را صحیح و دقیق انجام دهید. به همین علت تی آر ایکس ورزشی است که مغز شما را هم درگیر میکند.

دستها:

تمرینات زیادی برای کار کردن روی قسمتهای مختلف دست وجود دارد. در هر تمرین شما یا با دستها بند تی آر ایکس را میگیرید یا از دست به عنوان تکیه گاه بدن خود استفاده میکنید.

پاها:

همانطور که در تمامی حرکات تی آؤ ایکس دستها دخیلند، پاها نیز در تمامی حرکات درگیر میشوند. پاها یا در بندهای تی آر ایکس قرار میگیرند یا تکیه گاه بدن میشوند.

کمر و باسن:

زمانیکه از تی آر ایکس استفاده میکنید برای حفظ تعادل، قسممت میانی بدنتان درگیر میشود. در نتیجه ورزش کردن با تی آر ایکس کمر و باسنتان را هم تقویت میکند.

تی آر ایکس چه ورزشی است؟

تی آر ایکس به حفظ تعادل کمک میکند. این ورزش علاوه بر افزایش هماهنگی قسمتهای مختلف بدن و بالا بردن انعطاف پذیری، باعث ایجاد تعادل در بدن میشود. تی آر ایکس ورزشی هوازی و همچنین قدرتی است. این ورزش باعث میشود ضربان قلبتان بالا برود و کالری بیشتری بسوزانید. تی آر ایکس قدرت بدنی تان را بالا میبرد و عضلاتتان را قوی میکند. با ورزش تی آر ایکس کوچکترین عضلات بدنتان هم درگیر خواهد شد. ورزش تی آر ایکس به علت سوخت و ساز بالا باعث چربی سوزی میشود وسایل مورد نیاز برای تی آر ایکس طناب های تی آر ایکس را میتوانید از فروشگاه های ورزشی تهیه کنید و به راحتی در خانه نصب کنید و یا میتوانید به باشگاه بدنسازی بروید و از تی آر ایکس های موجود در باشگاه استفاده کنید. ورزش تی آر ایکس هم برای مبتدی ها و هم برای حرفه ای ها مناسب است. اما در ابتدای کار بهتر است زیر نظر مربی این ورزش را شروع کنید تا طرز صحیح حرکات را یاد بگیرید و دچار آسیب نشوید. برای انجام این ورزش فقط به بندهای تی آر ایکس و تکیه گاه مطمئن مثل در یا میله بارفیکس برای نصب آن نیاز دارید.

تی آر ایکس چیست؟

تی آر ایکس یک ورزش قدرتی و هوازی است و قدرت بدنی تان را افزایش میدهد اما برای همه ی افراد مناسب نیست. برای اینکه بتوانید همه ی حرکات را انجام دهید باید از آمادگی جسمانی و تناسب بدنی نسبی برخوردار باشید تا اعضای بدنتان هماهنگی داشته باشد.

حتما برای انجام ورزش تی آر ایکس یک مربی داشته باشید تا حرکات را صحیح انجام دهید و از آسیب جلوگیری کنید. همچنین اگر زمان و فضای مناسب برای ورزش ندارید و میخواهید وضعیت بدنی خود را حفظ کنید، میتوانید به راحتی با بندهای تی آر ایکس ورزش کنید.

اگر در ورزش کردن مبتدی هستید یا تناسب اندام ندارید بهتر است که ابتدا با یک ورزش هوازی دیگر مانند دویدن یا ایروبیک شروع کنید تا ماهیچه های بدنتان کمی قوی شود. سپس میتوانید به راحتی با تی آر ایکس ورزش کنید. اگر مشکل پزشکی خاصی دارید ابتدا با پزشک معالج خود مشورت کنید. در غیر اینصورت ممکن است در تی آر ایکس بطور جدی آسیب ببینید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.