تردمیل و تاریخچه آن

تردمیل و تاریخچه آن

تردمیل و تاریخچه آن

تردمیل در سال 1817 میلادی توسط ویلیام کوبیت انگلیسی اختراع شد. تردمیل را می توان یک نوع وسیله ورزشی در نظر گرفت که به شخص این امکان را میدهد که در یک جا بماند و در همان حال بتواند بدود و یا راه برود. بطور اجمالی کلمه (TREADMILL ) تردمیل به دلیل شناساندن انواع آسیاب (MILL) است که بوسیله انسان و یا حیوانات به گردش در می آمده که بر روی چرخ سنگ آسیاب (TREAD) قدم برمی داشته اند و در نتیجه جو و یا گندم کوبیده و تبدیل به آرد می شده است.

آشنایی با تردمیل

تردمیل دارای اجزایی همچون موتور الکتریکی، تسمه نقاله پهن و یک سطح صاف متحرک می باشد . هنگامی که تسمه نقاله به سمت عقب حرکت می کند به کاربر این امکان را می دهد تا مطابق با سرعت قدم بردارد و یا شروع به دویدن کند.

گاها افراد پس از شنیدن دو واژه تردویل و تردمیل دچار سردرگمی می شوند اما تفاوت این دو وسیله بسیار روشن است. تردمیل در گذشته وسیله ای بوده است که شخص می توانست ایستاده و با پدال زدن دستگاه را به حرکت دربیاورد که عمدتا این وسیله برای آسیاب کردن غلات استفاده می شده است.

این وسیله در میان مصریان و روم باستان کاربرد فراوانی داشته است و در زمان پادشاهی انگلستان از این وسیله بعنوان مجازات محکومین استفاده می شده است. تردمیل در گذشته در زیردریایی ها برای آمدن شناور بر روی آب نیز کاربرد داشته است. اما تردمیل این امکان را به شخص می دهد که در جهت انجام فعالیت های ورزشی بر روی تسمه متحرک شروع به راه رفتن و یا دویدن کند.

اگر نگاهی به تاریخ کنیم متوجه می شویم که تردمیل اختراع شد تا زندانیان را سامان دهی کند و این ابتکار در سال 1817 میلادی توسط ویلیام کوبیت انگلیسی انجام شد و اثر هدفمند اقتصادی استفاده از تردمیل در زندانها به وضوح احساس می شود.

در قرن نوزدهم در انگلستان پس از خاتمه جنگ ناپلئون بناپارت بسیاری از اسرای جنگ که آزاد شده بودند برای خود شغل آسیاب کردن با تردمیل را یافتند ودر نتیجه دولت نمی توانست به محکومین این اجازه را بدهد تا این موقعیت شغلی مناسب را از بیکاران جامعه بگیرد تا محکومین تا سرحد مرگ بر روی تردمیل برای آسیاب کردن غلات رکاب بزنند.

تردمیل در جهت فعالیت های پزشکی – درمانی نیز کاربرد داشته است و یکی از هدفهای پزشکی تشخیص دادن شرایط قلب و ریه در انسانها بوده است . زمانیکه تحقیقات دکتر کنت کوپر در سال 1968 میلادی در مورد مزیت های ایروبیک منتشر شد موضوعی در آن تحقیقات بیان شد که استفاده از تردمیل را در منازل موجه نشان می داد.

کاربرد تردمیل ورزشی

امروزه تردمیل در بسیاری از مکانها مانند فروشگاههای پزشکی ورزشی، مراکز توانبخشی، کلینیک های درمانی – فیزیولوژی، بیمارستانها و دانشگاهها در راستای دستاوردهای درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه تردمیل وسیله ای است با امکان دویدن و راه رفتن در یک جا به یک تمرین ایروبیک تبدیل شده است . این وسیله میزان دم و بازدم و ضربات قلب را افزایش می دهد . امروزه اکثر تردمیل ها دارای وصعیت CARDIO یا قلب هستند که پتانسیل قلب کاربر را برای انجام فعالیت های ورزشی نشان می دهد و برای افراد ورزشکار که اندام بزرگتری دارند در سایزهای مختلفی یافت می شود .
تردمیل اختراع خیلی قدیمی نیست اما در اختراع 150 ساله آن کاربرد های فراوانی داشته با وجود اینکه در قرن نوزدهم برای مجازات محکومین استفاده می شده اما با گذشت زمان مزیت های بیشتری را برای افراد جوامع بشری فراهم کرده است . در حال حاضر تردمیل را می توان یک دستگاه فیتنس دانست که افراد برای کاهش وزن و تناسب اندام از آن استفاده می کنند .
منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.