تجهیزات ورزش تنیس

تجهیزات ورزش تنیس

تجهیزات ورزش تنیس

اگر شما قصد خرید راکت تنیس را دارید اندک زمانی را برای اطلاع از جنس، کیفیت و برند آن صرف کنید . در ورزش تنیس بدون در نظر گرفتن سطح مهارت فردی تمامی ورزشکاران این رشته نیاز دارند که تجهیزات مناسبی برای بازی داشته باشند . شاید این وسایل از نظر کیفیت و قیمت متفاوت باشند ولی به هر حال راکت، توپ، لباس و کفش تنیس از ملزومات این ورزش مفرح می باشند.

راکت تنیس

زمانی که شما قصد خرید راکت تنیس را دارید اندک زمانی را برای اطلاع از جنس، کیفیت و برند آن صرف کنید . برند های هرسل، ویلسون و پرنس تقریبا 75 درصد از راکت های تنیس را تولید می کنند . معمولا سه چهارم از راکت های تنیس از جنس آلومینیوم و یا گرافیت سبک و بصورت پرس شده تولید می شوند و برای افراد مبتدی راکت های معمولی با کاربرد تمرینی برای شروع ورزش تنیس مناسب هستند.

در حال حاضر راکت هایی با وزن 8 اونس سنگین ترین و 5/12 اونس سبک ترین راکت های تولید شده در بازار هستند . مبتدیان برای انجام ورزش تنیس بهتر است راکتی را انتخاب کنند که محکم و سبک باشد تا بتوانند نیروی بهتری را به راکن در هنگام بازی وارد کنند.

در راکت های سبک باید وزن راکت به گونه ای توضیع شود که بیشتر وزن به سمت قسمت سر راکت متمایل باشد تا ایجاد نیرو برای ورزشکار سخت نباشد . راکت های سنگین تر از نظر کارایی بسیار مناسب هستند اما استفاده از آنها نیازمند مهارت، تجربه و تلاش بیشتر بازیکنان حرفه ای و سطح متوسط می باشد.

سایز راکت تنیس

اندازه معمول راکت بین 95 الی 115 سانتی متر است و اندازه های بزرگتر برای افرادی که بصورت تفریحی تنیس بازی می کنند مناسب تر است . هر یک از مدل های راکت در 5 الی 6 سایز و در اندازه های 8/42 الی 8/45 اینچ تولید و به بازارها عرضه می شود . در هنگام خرید راکت تنیس به اطلاعاتی که بر روی دسته راکت که در مورد سایز و نحوه گرفتن آن است دقت فرمائید.

لباس تنیس

در ورزش تنیس استفاده از لباس هایی که با آن می توان راحت تر تحرک داشت و یا رنگ آهنا روشن تر است نسبت به لباس های خوش ظاهر در ارجعیت قرار دارند. در ورزش تنیس هیچ اجبار و قانونی دال بر رسمی بودن لباس وجود ندارد . ولی اگر بخواهید در یک تمرین گروهی یا یک رقابت شرکت کنید گاهی قوانینی خاص از طرف برگذارکنندگان تنظیم می شود.

تعدادی از مراکز و موسسات تاکید بر استفاده از لباس سفید در مسابقات دارند ولی دراغلب موارد ورزشکاران از لباس های رنگی استفاده می کنند.

اگر شما به تازگی اقدام به ورزش تنیس کرده اید و در این ورزش مبتدی هستید سعی کنید از توپ های با کیفیت پائین استفاده نکنید . برند ها گاهی می توانند شما را فریب دهند اما سه کمپانی دانلوب، ویلسون و بن جزء شرکت هایی هستند که توپ های با کیفیتی را تولید می کنند.

برای خرید توپ تنیس باید بدنبال اطلاعاتی باشید که نشان دهد آن توپ از طرف فدراسیون جهانی تنیس USTA مورد تائید باشد که معمولا این اطلاعات بر روی بسته توپ ها درج شده است.

کفش و جوراب تنیس

اگر در زمین هایی با خاک رس تمرین و یا بازی تنیس را انجام می دهید کفشی را انتخاب کنید که انعطاف پذیر و نرم باشد ولی اگر در زمین های سفت بازی می کنید کفش شما باید دارای زیره های سخت و قابلیت انعطاف کمی باشد زیرا در غیر اینصورت کفش شما به سرعت پاره خواهد شد . هیچ گاه از جوراب هایی با جنس کتان برای بازی یا تمرین استفاده نکنید زیرا جوراب هایی از این جنس نه تنها در جذب رطوبت پا در حین ورزش مفید نیستند بلکه به سرعت چین خورده و در پا دچار سائیدگی شده و فرم و شکل خود را از دست می دهند.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.