تجهیزات مورد نیاز ورزش بوکس

تجهیزات مورد نیاز ورزش بوکس

تجهیزات مورد نیاز ورزش بوکس

بوکس یکی از قدیمی ترین ورزش های رزمی در دنیا بشمار می آید که در طول تاریخ این ورزش رزمی شاهد حضور قهرمانان بنامی در عرصه بوکس با ملیت های گوناگون بوده ایم . اولین مسابقات رسمی بوکس در 677 سال پیش از میلاد مسیح در بیست و سومین بازی های المپیک در شهر هاین اولین مبارزه این ورزش شروع شد و ورزشکاری اهل سمیرنا به نام ایراستوس در این مسابقات اولین قهرمان و فاتح مسابقات بوکس لقب گرفت.

لوازم ورزش بوکس

برای انجام ورزش بوکس آشنایی با لوازم و تجهیزات مخصوص این رشته و کاربرد آنها امری ضروری محسوب می شود.

کفش بوکس

برای انجام ورزش بوکس بایستی کفشی را انتخاب کنیم که کاملا اندازه پا ها باشد . برای انجام تمرینات نیاز نیست که حتما کفش مخصوص بوکس پوشید کفش های ورزشی ساق دار برای تمرین مناسب ترند زیرا از مچ پاها محافظت بیشتری می کنند.

باند دست ها

پیش از آنکه دستکش های بوکس را به دست کنید برای محافظت از مچ و انگشت ها آنها را با باند مخصوص بانداژ کنید تا آسیبی به آنها در حین تمرین و یا مبارزه وارد نشود. باند های بوکس معمولا بصورت نوار های پارچه ای بوده که به روشی خاص بین انگشتان دست تا امتداد مچ ها پیچیده می شوند.

دستکش مخصوص

تمرین با کیسه بوکس دستکش مخصوص ضربه به کیسه بوکس با دستکش تمرین و مسابقه تفاوت بسیاری دارند . دستکش مخصوص تمرین با کیسه بوکس طوری طراحی و ساخته شده اند که دست های بوکسور در هنگام دفاع در برابر حریف محافظت می کند. این نوع دستکش ها در کیفیت ، راحتی و درجه متفاوت تولید می شوند . دستکش های ساخته شده از چرم با وزن 340 گرم با بند های چسب دار به جهت راحتی پوشیدن و خارج کردن دست برای تمرین توصیه شده است. هنگام خرید این نوع دستکش اطمینان حاصل کنید که از انگشتانتان کاملا محافظت کند.

کلاه بوکس

کلاه بوکس قسمت های بسیاری از سر ، صورت و فک بوکسور را پوشانده و برخی از کلاه ها از دهان و بینی در مقابل مشت ها محافظت می کند که این گونه کلاه ها شاید کار تنفس را کمی مشکل کند اما از کلاهی استفاده کنید که دارای بند بوده تا هنگام استفاده از آن بتوان آنرا محکم بسته تا در زمان تمرین و مسابقه از سر شما نیفتد و جلوی دید گرفته نشود . معمولا در مسابقات آماتور و تمرین از کلاه بوکس استفاده می شود.

محافظ لثه و دهان

محافظ لثه و دهان ابزاری پلاستیک مانند است که دهان و لثه در برابر آسیب دیدگی های ناشی در ورزش بوکس از دهان ورزشکار محافظت می کند استفاده از این ابزار در ورزش بوکس بسیار مهم است. نوعی از این لثه وجود دارد که در ابتدا آنرا در آب جوش قرار می گیرد تا نرم شده سپس آنرا درون دهان قرار داده و با انگشتان به سمت فک پائین فشار می دهند و ورزشکار آنرا گاز گرفته تا کاملا اندازه دهان شود. این وسیله از موادی ساخته شده که گرما را نگه نمی دارد و لثه و دهان را نیز نمی سوزاند.

دستکش تمرین و مبارزه بوکس

دستکش تمرین و مبارزه با دستکش ضربه به کیسه بوکس تفاوت دارد زیرا از این نوع دستکش (تمرین و مبارزه) برای ضربه زدن به حریف استفاده می شود. دستکش استاندارد مبارزه و تمرین معمولا دارای وزنی معادل 340 گرم بوده و دارای 5 سانتی متر فوم می باشد. همچنین این دستکش ها دارای بند چسبی می باشد تا بتوان آنرا به راحتی دور مچ دست بست و به آسانی باز و بسته کرد.

محافظ کشاله و ران

این ابزار از قسمت های حساسی چون کشاله ران ، کلیه ها ، باسن و بیضه ها در برابر ضربات حریف محافظت می میدانیم که در بوکس ضربه به این نقاط خطا بوده ولی برای پیشگیری از خطرات احتمالی و ضربات غیر عمد در بوکس استفاده از این ابزار بسیار مهم می باشد.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.