تاریخچه کاپ جام جهانی فوتبال

تاریخچه کاپ جام جهانی فوتبال

تاریخچه کاپ جام جهانی فوتبال

اولین بازی مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 1872 بین دو تیم اسکاتلند و انگلیس برگزار شد اما در آن دوران فوتبال بیرون از بریتانیا طرفداران زیادی نداشت. قبل از آغاز اولین دوره مسابقات جام جهانی کشورهای عضو FIFA فیفا به ریاست JULES RIMET ژول ریمه بنا نهادند تا جامی بعنوان یادبود در نظر گرفته و به تیم قهرمان مسابقات هدیه کنند.

این جام بدست ABEL LAFLEUR آبل لافلور مجسمه ساز فرانسوی ساخته شد و بعدها با نام جام ژول ریمه شناخته شد. مجسمه ساز فرانسوی این جام را به وزن 3/480 کیلوگرم و به ارتفاع 30/48 سانتی متر از طلای جامد ساخت و طبق توافق اعضاء FIFA فیفا بر آن شد تا هر تیمی که 3 بار فاتح مسابقات شود جام را برای همیشه نزد خود نگه دارد.

تا سال 1956 این جام عنوان خاصی نداشت در همین سال و در مراسم تجلیل و بزرگداشت پدر فوتبال جهان ژول ریمه به خاطر خدمات و زحمات ایشان این جام به نام وی نامگذاری شد و جام ژول ریمه شهرت یافت.

تیم ملی اروگوئه در سال های 1930 – 1950 تیم ملی ایتالیا 1934- 1938 قهرمان جام جهانی شدند اما تیم ملی برزیل در دو دوره متوالی در سال های 1962 – 1958 قهرمانی جهان را کسب کرده بود در سال 1970 برای سومین بار قهرمان جهان شد و بنا بر قوانین آن سال های FIFA فیفا مالک همیشگی جام یادبود ژول ریمه شد.

با اتمام جام افسانه ای ژول ریمه FIFA فیفا تصمیم گرفت تا جام جدیدی را جایگزین جام ژول ریمه کند. در سال 1971 برای جام جدید 53 طرح به FIFA فیفا ارائه شد و در همان سال طرح یک طراح ایتالیایی به نام سیلویو گازینگا مورد تائید FIFA فیفا قرار گرفت و یک کارگاه طال سازی بنام برتونی با دریافت مبلغ 1 میلیون فرانک سوئیس جامی به ارتفاع 35 سانتی متر و وزن 6/175 کیلوگرم بهمراه دو لایه از سنگ مرمر سبز از طلای خالص ساخت.

بنابر مقررات FIFA فیفا این جام در پایان مسابقات جام جهانی نزد تیم قهرمان برای مدت 4 سال امانت خواهد بود و هیچ تیمی برای همیشه مالک آن نخواهد بود و FIFA فیفا جام را در دوره های مختلف از قهرمان دوره گذشته به قهرمان دوره جدید انتقال خواهد داد و تنها مدال های طلا و جوایزی نظیر کفش طلا فوتبال در نزد بهترین بازیکن جام در هر دوره خواهد ماند و نام قهرمان هر دوره از مسابقات جام جهانی بر روی جام حک خواهد شد و این جام تا سال 2038 تا زمانی که نام تیم های قهرمان بر روی جام پر شود استفاده خواهد شد.

تا بحال 20 دوره از مسابقات جام جهانی گذشته است و تیم ملی فوتبال برزیل با قهرمانی در 5 دوره مسابقات رکورد دار است و کشورهای آلمان و ایتالیا 4 دوره ، اروگوئه و آرزانتین 2 دوره و کشورهای انگلستان ، فرانسه و اسپانیا هر کدام 1 دوره فاتح جام جهانی فوتبال شده اند.

سایر جوایز جام جهانی

علاوه بر کاپ قهرمانی جام جهانی جوایز دیگری مانند : مدال طلا به تیم قهرمان ، مدال نقره به تیم نایب قهرمان و مدال برنز به تیم سوم رقابت ها از سوس FIFA فیفا اهدا می شود و جوایز نقدی نیز بخشی از هدایای اهدائی FIFA فیفا به تیم های حاضر در جام جهانی است که بنابر نسبت راهیابی و مراحل چند گانه با مبالغ مختلف به 32 تیم حاضر در رقابتها هدیه می شود.

FIFA فیفا به قهرمان جام 35 میلیون دلار نایب قهرمان 25 میلیون دلار تیم سوم جام 22 میلیون دلار تیم چهارم جام 20 میلیون دلار برای 4 تیم حذف شده در مرحله یک هشتم نهایی 14 میلیون دلار برای 8 تیم حذف شده در مرحله اول جام 9 میلیون دلار برای هر 16 تیم حذف شده در مرحله گروهی جام 8 میلیون دلار بعنوان هدیه حضور در رقابت ها پرداخت می کند.

شاید شعار یک جهان – یک جام را FIFA فیفا به خاطر ارزش بسیار زیاد این جام برگزیده باشد ولی لذت نگهداری 4 ساله جام جهانی و افتخار آفرینی در آن جام چیز دیگری باشد.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.