تاریخچه ورزش بیلیارد

تاریخچه ورزش بیلیارد

تاریخچه ورزش بیلیارد

عبارت کلمه بیلیارد در زبان فرانسه از کلمه بیلارت به معنای چوب محکم و سفت (چماق) و از کلمه بایل به معنی نوعی از توپ بر گرفته شده است. بیلیارد ورزشی مفرح است که بر خلاف سایر ورزش هایی که بوسیله توپ انجام می شوند دارای تعداد توپ های بسیاری می باشد. این ورزش قدرت ذهن و خلاقیت انسان را بالا برده و به نوعی نام بازی زاویه و خلاقیت را می توان بر روی آن نهاد.

تاریخچه بیلیارد

عبارت کلمه بیلیارد در زبان فرانسه از کلمه بیلارت به معنای چوب محکم و سفت (چماق) و از کلمه بایل به معنی نوعی از توپ برگرفته شده است. تا قرن 15 میلادی بازی بیلیارد مدتی در شمال اروپا و در کشور فرانسه بر روی زمین چمن مانند بازی کروکت انجام می شده است و پس از مدتی این بازی به مکان های مسقف و بر روی میزهای مخصوصی که بر روی آن پارچه هایی به رنگ سبز کشیده شده بود و تداعی چمن را داشت و بوسیله چوب های محکم و سفت که به آنها چماق می گفتند بر روی میزها به وسیله این چوب ها به جای ضربه زدن به توپ ها هل داده می شدند بازی می شد.

پیش از سال 1800 میلادی بازی بیلیارد بازی اعیان و اشراف زادگان محسوب می شد اما مدارکی وجود دارد که بیانگر این است که عوام هم از آغاز پیدایش این بازی آنرا انجام می داده اند. در سال 1600 میلادی مردم آشنایی کاملی از این بازی داشتند بطوری که ویلیلم شکسپیر نویسنده برجسته انگلیسی در کتاب خود بنام آنتونی و کلئوپاترا به این بازی اشاراتی کرده است.

در اواخر سال 1600 میلادی چوب بازی بیلیارد ساخته شد . هنگام بازی وفتی توپ در کنار باند میز بازی قرار می گرفت از چماق بعلت داشتن نوک بزرگ به سختی می شد که ضربه خوبی به توپ وارد کرد. به همین دلیل بازیکنان چماق را وارونه کرده و از قسمت دسته آن برای ضربه زدن به توپ استفاده می کردند.

در آغاز میز های بیلیارد دارای دیواره هایی پهن و عمودی در پشت باند ها قرار داشتند که از خارج شدن توپ از روی میز جلوگیری می کردند. اداوات و تجهیزات بازی بیلیارد بدلیل انقلاب صنعتی که از سال 1800 میلادی در اروپا آغاز شد در کشور انگلیس به سرعت توسعه و پیشرفت پیدا کرد. به جهت اصطکاک بیشتر بین چوب بیلیارد و توپ از گچ در هنگام بازی استفاده می شد و در سال 1823 میلادی چرم نوک چوب بیلیارد که به کمک آن بازیکن میتوانست توپ را به یک سمت به چرخش در آورد ساخته و استفاده شد.

انگلیسی ها به آمریکایی ها نشان دادند که چگونه میتوان در بازی از از ضربه هایی با حالات چرخشی استفاده کرد و این ضربه های چرخشی در آمریکا به ضربه انگلیسی معروف بود . در سال 1829 میلادی چوب بیلیارد بصورت دو تکه ساخته می شد و از سال 1825 میلادی سطح میز های بیلیارد را از تخته سنگ می ساختند در در سال 1839 میلادی گودیر توده کائوچو را کشف کرد و تا سال 1845 میلادی از این ماده برای ساخت گوشه های میز بیلیارد استفاده می شد و در سال 1850 میلادی میز بیلیارد شکل و فرم صحیح تری به خود گرفت.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.