برای شنا به چه لوازم و تجهیزاتی نیاز است

برای شنا به چه لوازم و تجهیزاتی نیاز است

برای شنا به چه لوازم و تجهیزاتی نیاز است

ورزش شنا و شنا کردن از نشاط آورترین ورزشهای جهان بشمار می آید . شنا را میتوان بصورت حرفه ای و تفریحی انجام داد . برای انجام هر فعالیت ورزشی باید اطلاعات کافی در مورد آن ورزش و نحوه انجام آن و همچنین لوازم و تجهیزات مورد نیاز آن داشته باشیم. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد لوازم و تجهیزات مورد نیاز ورزش شنا را در اختیار دوست داران این ورزش مفرح و پر هیجان قرار دهیم.

لوازم و تجهیزات ورزش

در شنا مایو اصلی ترین ابزار برای شنا کردن محسوب میشود. در حال حاضر مایو ها استانداردهایی دارند که رعایت این استانداردها در بساری از استخر ها و مجموعه های ورزش های آبی الزامی بوده و باید رعایت شود. مایو مورد استفاده آقایان باید پا دار و همچنین دارای شورت توری دار در زیر مایو می باشد ودر مایوهای مورد استفاده بانوان بصورت یک تکه بوده و دارای آستری و پارچه و ابر پوشیده باشد.

وظیفه تور های مایو های مردانه و آستر های مایو های زنانه پوشاندن اندام های خصوصی بدن می باشد که در استخرها و اماکن ورزش های آبی امری بسیار مهم تلقی می شود.

افرادی که بصورت حرفه ایی شنا می کنند از مایوهای جذب بدن استفاده می کنند که با مایوهای بشکل شلوارک تفاوت بسیار زیادی دارند. مایوهای ساخته شده از جنس پلی استر بهترین و مرغوب ترین نوع مایو هستند این مایوها مقاومت بسیار در مقابل کلر دارند و پس از هر بار استفاده باید به دقت شسته شوند زیرا کلر باقی مانده در مایو به مرور زمان باعث پوسیدگی آن می شود.

عینک شنا

وسیله ای برای کمک به باز بودن چشم و دید بهتر اطراف و پیرامون هنگام شنا در زیر آب است. می دانیم که کلر و آب کثیف بسیار برای چشم مضر هستند عینک شنا علاوه بر کمک کردن به دید بهتر در درون آب موجب جلوگیری از ورود آلودگی های ناشی از آب و کلر به داخل چشم می شود. برای خرید و انتخاب عینک شنا چندان به زیبا بودن آن اهمیت ندهید بهترین روش برای خرید یک عینک شنا مناسب اینست که آنرا بدون استفاده از بند هایش بر روی چشم خود قرار و فشار داده و قسمت لاستیک دور فریم آنرا روی صورت وکیوم کنید اگر عینک طی چند ثانیه از روی چشم های شما نیفتاد آن عینک مناسب شما می باشد و از ورود آب به چشم شما در هنگام شنا جلوگیری خواهد کرد.

افرادی که ضعف بینایی رنج می برند میتوانند از عینک های طبی مخصوص شنا را که در بازارهای ورزشی موجود است تهیه و استفاده کنند.

کلاه شنا

ابزاری مهم برای یک شناگر محسوب می شود کلاه شنا علاوه بر جلوگیری از ریزش مو در آب و محیط استخر باعث آسیب کمتر موها در برار کلر داخل آب شده و اصطحکاک سر شناگر را در آب کمتر و در نتیجه سرعت شناگر را هنگام شنا زیادتر می کند. کلاه های شنا معمولا از جنس پارچه سیلیکونی تولید می شوند.

کلاه های پارچه ای اغلب مناسب کودکان هستند که موهای ظریف تری دارند و کلاه های ساخته شده از جنس سیلیکون مناسب آقایان و بانوان می باشد. کلاه شنا را پس از استفاده باید به دقت شسته شود تا کلر باقی مانده در آن پاک شود.

برای نگهداری بهتر کلاه بهتر است کلاه را فربز کنید زیرا قسمت داخلی کلاه دیگر بهم نخواهد چسبید و به راحتی روی سر قرار خواهد گرفت.

گوش گیر و بینی گیر

به جهت عدم ورود آب آلوده و کلر به داخل گوش و بینی استفاده می شود زیرا آب آلوده باعث عفونت در گوش شده و با ورود آب آلوده و حساسیت بدن شما به کلر باعث سر درد و سر گیجه می شود. امروزه گوش گیر و بینی گیرهای بسیار مناسب آیرودینامیک با قیمت بسیار ارزان به وفور در بازارهای ورزشی یافت می شود.

فین غواصی

ابزاری است که شناگر می تواند همانند کفش آنرا به پا کند این وسیله دارای باله ها و تیغ های کوچکی است که قدرت پای شناگر را به آب منتقل می کند. فین غواصی علاوه بر داشتن کاربرد در غوااصی برای شناگران آماتور هم که مایل اند با سرعت و قدرت زیاد تری شنا کنند بسیار موثر است.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.