بدنسازی و تاریخچه آن

بدنسازی و تاریخچه آن

بدنسازی و تاریخچه آن

برادران ویدر صنعتی را پایه گذاری کردند که تا امروزه پابرجاست آنها موسسین IFBB یا همان فدراسیون جهانی بدنسازی بودند.
آغاز رشته بدنسازی به یک قرن پیش بازمی گردد. اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مردم علاقمند به انجام فعالیتهای بودند که با قدرت فیزیکی و زورآزمایی در ارتباط باشد. از لحاظ قدرتی، فعالیت هایی مانند وزنه برداری و پاورلیفتینگ که تاریخچه ای دو هزار ساله از روم باستان داشته و میراث دار سربازان رومی و الهه های قدرت آن زمان بودند بدنسازی آرام آرام جایگاه خود را پیدا کرد.

اوژن ساندو آلمانی نخستین فردی بود که اقدام به شناساندن این رشته ورزشی جدید به مردم نمود. ساندو که مورد علاقه مردم بود شروع به پایه ریزی و تعریف رشته بدنسازی و نشر آن در مجلات انگلستان کرد. ساندرو با برگزاری مسابقات بدنسازی در لندن که با استقبال بسیاری از مردم روبه رو شد بیشترین تاثیر را برای شناساندن این ورزش به جهانیان داشت . ساندرو را میتوان پدر بدنسازی نوین شناخت و این ورزش را ساندرو نام گذاری کرد.

دو فرد یهودی کانادایی بنام برادران ویدر صنعتی را پایه گذاری کردند که تا امروز پابرجاست آنها نخستین موسسین فدراسیون جهانی بدنسازی با نام IFBB بودند.

برادران ویدر به کشورهای چین و روسیه و مصر با اندک سرمایه نا چیز برای تبلیغ این رشته ورزشی سفر کردند. جو ویدر از طریق نگارش مطالب بدنسازی در مجلات نیز به تبلیغ این رشته می پرداخت مجلاتی مانند muscle and fitness و shape man s fitness را با نام جو ویدر شناخته می شود. این دو برادر شروع به تولید وسایل و تجهیزات بدنسازی از قبیل هالتر و غیره کردند.

در همان هنگام مجله دیگری بنام نیرو و سلامت توسط باب هافمن به چاپ می رسید که بیشتر تمرکز بر پاورلیفتینگ داشت. برادران ویدر و باب هافمن در سال 1948 میلادی مسابقات univers champion ships را برگزار کردند. درآن دوران مسابقه ای با نام آقای امریکا برگزار می شد که میتوان گفت لاری اسکات از اولین بدنسازانی بود که به یک الگو در این رشته تبدیل شد.

اسکات تمایل زیادی به آشنایی با باب هافمن داشت اما مورد بی اعتنایی از جانب وی قرار گرفت و به سمت ویدر تمایل پیدا کرد . برادران ویدر در سال 1965 میلادی با ادغام دو مسابقه IFBB و آقای امریکا مسابقات MR. OLYMPIA را بنیان نهادند تا برنده برندگان در این مسابقه معلوم شود.

نامگذاری مستر المپیا

به طور کاملا اتفاقی زمانی که لاری اسکات و جو ویدر در حال صحبت بودند از روی نوشته ای بر روی یک ظرف شیشه ای الهام گرفته شد. لاری اسکات به مدت دو سال متوالی قهرمان مستر المپیا شد و سپس خود را در این مسابقات بازنشسته کرد . پس از اسکات سرجیو الیوا کوبایی تبار با استعدادی شگرف تا دهه 1970 میلادی سایه سنگینی بر این مسابقات افکنده بود . در این زمان جنگ ویتنام اتفاق افتاد اما مسابقات با وجود تضاد های فکری نسبت به جنگ در جامعه ،همچنان به کار خود ادامه می داد.

در این حال و هوا یک جوان اتریشی الاصل در انگلستان به نام آرنولد شوارترزنگر استعداد فوق العاده ای برای جذب مخاطبان این رشته ورزشی داشت. جو ویدر از این استعداد اطلاع یافته بود و با وعده معروفیت و حضور در فیلم های سینمایی هالیودی توانست آرنولد را به آمریکا بیاورد. آرنولد افسانه ای برنده 7 دوره مسابقات مستر المپیا شد.

آرنولد ورزشکاری که بیشتر از خود ورزش بدنسازی معروف و مشهور شد. آرنولد در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر با یکی از اقوام آن ازدواج و قدم در راه سیاست گذاشت و تا فرمانداری کالیفرنیا پیش رفت. وی در چندین فیلم سینمایی از جمله ترمیناتورها حضور داشت اما نخستین فیلم وی در هالیود هرکول در نیویورک نام داشت.

مسابقات بدنسازی

امروزه مسابقات اصلی بدنسازی زیر دو نام joe weider s olympia fitness and perfor mans wekkend و arnold sport festival
شناخته و برگزار می شود. مسابقات مخصوص بانوان فیتنس فیگور نام دارد با این تفاوت که فیتنس در بر گیرنده بخشهایی از ورزش ژیمناستیک نیز است.

بدنسازی تنها ورزش کردن نیست. قسمت مهم هر ورزشی مفاصل و ماهیچه است اما در کنار آن تغذیه، استراحت، خواب و تمرکز اهمیت بسزایی دارد به نوعی ورزش کردن دقیقا زندگی کردن است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.