بادی پامپ چیست و چه فوایدی دارد

بادی پامپ چیست و چه فوایدی دارد

بادی پامپ چیست و چه فوایدی دارد

بادی پامپ شامل مجموعه تمرین های قدرتی و هوازی است که از هالتر در آن برای انجام تمرینات استقامتی و قدرتی استفاده می شود. بادی پامپ از شیوه های تمرینی بسیار سودمند در جهت افزایش قدرت و استقامت عضلات است که در آن کلیه عضلات بدن فعال می شوند. در تمرینات بادی پامپ حرکت های تمرینی به وسیله هالتر و وزنه صورت می گیرد . تمرین بوسیله هالتر آسانتر از آن است که تصورش را می کنیم.

بادی پامپ چیست

بادی پامپ ورزشی قدرتی، هوازی است که از هالتر برای اجرای تمرین های قدرتی و استقامتی استفاده می شود. بادی پامپ دارای حرکات تمرینی بسیار لذت بخشی است که میزان ضربان قلب را افزایش داده و بر روی تمامی قسمت های بدن موثر بوده و سبب کالری سوزی بسیار زیادی می شود. میتوان با حضور در جلسات تمرینی بادی پامپ فراتر از 590 کالری سوزاند.

کلاس های تمرین بادی پامپ بصورت گروهی بوده و شامل تمرین های 30 ، 45 و 60 دقیقه ای است و بزرگترین فایده شرکت در تمرین ها اجرای حرکات تمرینی است که تمامی عضلات اصلی بدن را به فعالیت وا می دارد.

فواید بادی پامپ

فواید بادی پامپ استقامت قلب و عروق 

انجام تمرینات بادی پامپ برای سیستم قلب و عروق بسیار مفید است. قرار دادن بدن در یک سطح بالایی از فشار برای مدت زمان معینی لازمه سیستم قلب و عروق خوب می باشد. انجام و تکرار تمرینات سبب اثر بخشی و بهبود استقامت در سیستم قلب و عروق می شود.

افزایش تراکم استخوان 

فعالیت هایی که درباره بادی پامپ صورت می گیرد می تواند سبب افزایش توده استخوانی شود . بادی پامپ استخوانها را قوی کرده و سبب کاهش احتمال پوسیدگی در استخوانها می شود.

استقامت عضلات

بادی پامپ پس از انجام تمرینات قدرتی و تمرکز بر روی شرطی سازی عضلات در جهت رسیدن به نتیجه مطلوب بر روی استقامت قرار می گیرد که دارای حرکات مختلف و متنوعی است که مقاومت های سبک ، متوسط و تکرار زیاد حرکت ها را در تمرین در بر می گیرد که باعث استقامت و قدرت گیری عضلات می شود.

نحوه اجرای بادی پامپ

تمرینات بادی پامپ برای انجام تمرینات بادی پامپ باید بدن در وضعیت مناسب قرار داشته باشد . پاها باید دقیقآ زیر باسن قرار داشته باشد و انگشتان پاها کمی به سمت بیرون بچرخند. شکم به داخل برده شده و منقبض نگه داشته شود . زانو ها نباید قفل باشند. فرم صحیح قرار گرفتن بدن در بادی پامپ بسیار مهم است تا بتوان عضلات محکم و بدون چربی ساخته شوند . در ادامه به نحوه اجرای تعدادی از حرکات بادی پامپ می پردازیم.

کول هالتر

برای اجرای حرکت کول هالتر با بازوان صاف ایستاده و هالتر را جلوی ران ها نگه داشته و دست ها باید کمی باز تر از عرض باسن هالتر را گرفته باشند. هالتر را نزدیک به بدن نگه دارید مچ دست ها را یصورت صاف نگه داشته و هالتر را بالا بیاورید تا جایی که آرنج هایتان از قسمت پهلو ها به سمت بیرون حرکت کنند. زمانی که هالتر را تا ارتفاع سینه بالا می آورید آرنج هایتان پائین تر از ارتفاع شانه ها قرار می گیرند. با کمی مکث هالتر را به سمت پائین آورده در هنگام اجرای حرکت کول هالتر تا جایی که ممکن است هالتر را نزدیک به بدن خود نگه دارید.

اسکوات

برای اجرای حرکت اسکوات زانوها را خم کرده و شکم تالن را منقبض نمائید و هالتر را برداشته و دست ها را کمی بیشتر از عرض شانه باز کنید. هالتر را پشت گردن قرار داده ، آرنج ها باید زیر هالتر باشند. اجرای حرکت را از قسمت باسن تان آغاز کنید و به سمت عقب نشسته و زانو ها بالای انگشتان پا ها قرار گیرند و سپس به وضعیت شروع برگردید. برای اجرای این حرکت بر روی پاشنه ها فشار وارد کنید مانند اینکه به عقب پرت می شوید.

دد لیفت

برای اجرای حرکت دد لیفت با بازوان صاف ایستاده و هالتر را چند سانتی دور از ران ها نگه داشته و دست هایتان باید کمی پهن تر از عرض باسن هالتر را گرفته باشند . سینه را به سمت بالا نگه دارید ، کمر صاف باشد و شکم تان را منقبض نگه دارید. اجرای حرکت را از قسمت باسن آغاز کنید. هالتر را به سمت پائین ران ها غلطانده و نزدیک به بدن نگه دارید و بالاتر از خط زانوها متوقف کنید و دوباره به وضعیت شروع باز گردید .

لانگز

برای اجرای حرکت لانگز شکم را منقبض کرده، زانوها را کمی خم کرده و دست ها کمی باز تر از عرض شانه باشند . هالتر را بردارید و روی قسمت گوشتی زیر گردن خود قرار دهید و انگشتانتان به صورت مشت شده به سمت بالا باشد و آرنج ها زیر هالتر قرار گیرند. با پای راست یک گام بلند به سمت عقب برداشته و پنجه پا را روی زمین فشار داده و پاشنه را از روی زمین بلند کنید. زانوی پی چپ باید به آرامی خم شده و در همین حالت بماند.

سپس زانوی پای راست را به سمت پائین آورده و تا قسمتی پائین بیاید که ران پای چپ موازی با زمین قرار گیرد سپس به وضعیت اولیه در نقطه شروع برگردید . برای انجام حرکت پرس چرخشی پاهای شما باید به عرض باشن باز باشند. صاف ایستاده و با پای چپ یک قدم کوچک به سمت عقب بردارید. پاشنه پای عقبی از زمین بلند شود و وزن بدن خود را به یک اندازه بر روی هر دو پا تنظیم کنید.

در هر دست خود وزنه بشقابی قرار داده و وزنه ها را روبه روی یکدیگر بگیرید و آرنج هایتان را تا 90 درجه خم کنید. بازو ها را به حالت خمیده نگه داشته و آرنج ها را تا ارتقاع شانه باز کرده و بالا بیاورید. آرنج ها را خمیده و وزنه ها را به سمت بالا به گردش درآورید. سپس بازو ها را صاف کرده و وزنه ها را به سمت بالای سر برده و با یک حرکت معکوس به حالت اولیه شروع خود بازگردید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.