آیا لباس جذب کارایی ورزش را بالا می برد

آیا لباس جذب کارایی ورزش را بالا می برد

آیا لباس جذب کارایی ورزش را بالا می برد

بسیاری از ورزشکاران در هنگام انجام فعالیت ورزشی از لباس های جذب استفاده می کنند و بر این عقیده هستند که استفاده از شلوار و پیراهن های جذب و کشی به عضلات فشار وارد کرده و در مدت انجام ورزش باعث کارایی بهتر بدن می شود حال باید دید این نظریه تا چه اندازه میتواند صحیح باشد.

در طی چند تحقیق مشابه درباره استفاده از لباس های جذب این سوال پیش می آید که آیا واقعأ استفاده از اینگونه لباس ها به ورزشکار در جهت بهتر ورزش کردن کمک می کند؟ اگر جواب صحیح باشد علت آن انتظارات ورزشکار است و یا لباس؟

پژوهشگر و محقق فوق دکترای موسسه پزشکی ورزشی دانشگاه تگزاس امریکا، دکترایگل استیکفورد عنوان می کند: لباس های جذب سبب بالا رفتن گردش خون و در نتیجه باعث افزایش حمل اکسیژن شده که سبب بالا رفتن بهبود عملکرد ورزش می شود همچمین لباس های جذب سبب بهبود حس عمقی proprioception شده که این حس، احساس شخص در مورد چگونگی قرار گرفتن بدن در فضا است.

به طور کلی باعث کارایی بهتر حرکات و کم شدن تعداد ماهیچه های فعال بدن شده و در نهایت ورزش را کمتر برای ورزشکار خسته کننده می کند و به نظر می رسد سبب کاهش احساس خستگی و درد حاصل از انجام فعالیت ورزشی خواهد شد و این عمل از طریق فشار و ماساژ به عضلات و بالا رفتن گردش خون در عضلات خواهد شد.

نگاهی به تحقیقات صورت گرفته بر روی لباس ورزشکاران

در تحقیقی که در مجله بین المللی روانشناسی ورزشی توسط دکتر استیکفورد به چاپ رسید، ایشان تصمیم گرفتند که آزمایشی ساده بر روی لباس های جذب انجام دهند. وی این آزمایش را بر روی 16 دونده انجام داد که برخی از این ورزشکاران همواره در هنگام ورزش از لباس های جذب استفاده می کردند و بیشتر آنها تا به وقت آزمایش از لباس جذب حین ورزش استفاده نکرده بودند. دکتر استیکفورد به ورزشکاران دستگاههای پایشگر و ماسک هایی را داد که انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن ، دویدن و میزان دریافت اکسیژن ورزشکاران را اندازه گیری می کرد.

اسنیکفورد از ورزشکاران خواست که بر روی تردمیل در سه سرعت شروع به دویدن کنند . سپس لباس های جذب را از قسمت ساق پا بیرون بیاورند و مجددأ بر روی دستگاه تردمیل دویدن را تکرار کنند . دکتر استیکفورد دریاره نتیجه این آزمایش عنوان می کند:

انتظار آن می رفت که لباس های جذب سبب کم شدن مصرف اکسیژن و بالا رفتن کارایی بیومکانیکی در ورزشکاران شود، اما این گونه نشد. از نکته نظر آماری هیچ فرق قابل توجهی در کارایی ورزشکاران در پوشیدن و نپوشیدن لباس جذب بوجود نیامد. بر اساس نتیجه این آزمایش لباس جذب در قسمت ساق پا سبب بهبود خستگی بعد از دویدن نمی شود.

موارد دیگر تحقیقات بر روی لباس جذب نیز نتیجه های مشابهی را در پی داشت به طور مثال در تحقیقی که در سال 2003 انجام شد، نشان داد که شلوار ها و شلوارک های جذب جریان خون را پس از ورزش درعضلات بالا نمی برند پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که انجام فعالیت ورزشی خود به خود سبب بالا رفتن جریان خون پس از ورزش در عضلات و ماهیچه ها می شود و شلوارها و شلوارک های جذب نه تنها باعث تقوبت این جریان میشوند بلکه مقدار اکسیژن خونی را که به عضلات عمقی تر می رسد را نیز کاهش می دهند.

اما بسیاری از تحقیقات هنوز موافق فشار حاصل از پوشیدن لباس جذب هستند به طور مثال در یک مقاله که مروری از 30 تحقیق در مورد استفاده از لباس های جذب و نتایج عملکرد آن را در ورزش هایی مانند بسکتبال و دو که نیازمند دویدن سرعتی و پرش هستند از استفاده لباس جذب در این ورزشها حمایت کرده است.

پس به طور دقیق عملکرد این لباس جذب مشخص نیست و شاید به تاثیرات ذهنی ورزشکار مربوط باشد. استاد علوم ورزشی دانشگاه وتسبورگ آلمان دکتر اسپرلج که تحقیقی در مورد جریان افزایش خون در ورزشکاران انجام داده بود می گوید : انتظاری که ورزشکاران در پوشیدن لباس جذب دارند میتواند بر روی نتایج ورزش آنها تاثیر گذار باشد. بنا به گفته ایشان از آنجایی که باورهای ورزشکاران در بالا رفتن کارایی شان تاثیر گذار است من به ورزشکاران در صورتی که به افزایش بازدهی لباس های جذب ایمان دارند توصبه می کنم که از این لباس ها استفاده کنند.

اسپرلج در ادامه می گوید : بسیاری از ورزشکاران بر این باورند که باید در لباس های ورزشی جذب بتوانند به راحتی حرکت کنند و باید گفت که این گونه لباس ها باید واقعا جذب باشند و خیلی از ورزشکاران حس فشار وارد شده از این لباس ها را دوسن ندارند در بررسی های بعمل آمده 50 درصد ورزشکاران لباس های جذب را دوست دارند و 20 درصد علاقه ای به این لباس ها نداشته و 30 درصد از ورزشکاران نسبت به اینگونه لباس ها بی تفاوت هستند. وی خاطر نشان کرد چنانچه این لباس ها بازیابی پس از ورزش را افزایش دهد باید برای چند ساعت بعد از ورزش هم بر تن ورزشکار باشد و اینک ورزشکار با مشکل بوی عرق روبه رو خواهد بود . تا به حال هیچ اثر منفی روانی حاصل از استفاده از لباس جذب پیدا نشده است پس اگر مایل به استفاده از لباس های جذب هستید جزء پولی که برای خرید لباس ورزش جذب پرداخت می کتید چیز دیگری از دست نخواهید داد.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.