آیا استفاده از کمربند بدنسازی مناسب است؟

آیا استفاده از کمربند بدنسازی مناسب است؟

آیا استفاده از کمربند بدنسازی مناسب است؟

آیا استفاده از کمربند بدنسازی برای افرادی که قصد رقابت ندارند مفید است ؟ حتمآ مشاهده کرده اید که پاورلیفتینگ کاران و وزنه برداران المپیکی قبل از اجرای حرکت اسکوات در پاورلیفتینگ و یا حرکت دو ضرب در وزنه برداری از کمربند استفاده می کنند.

شاید این سواال در ذهم شما ایجاد شود که آیا استفاده از کمربند بدنساری برای افرادی که قصد رقابت ندارند مفید است ؟

جواب مثبت است . هنگامی که از کمربند بدنسازی به طور صحیح و در زمان مناسب کنید یه شما کمک می کند پیش از جا به جا کردن وزنه های سنگین پشتیبانی بهتری از ستون فقرات و مهره های کمرتان بوجود آورید ولی پیش از اقدام به خرید کمریند بدنسازی به نکاتی که در مورد کمربند بدنسازی در اختیارتان قرار داده ایم را مطالعه نمائید.

پیش از اجرای حرکت پایه ای که قرار است انجام دهید کمربند تان را ببندید. بستن کمربند این امکان را برای شما فراهم می کند تا شرایط برای شکم و کمرتان ایجاد کنید زیرا از فشار نیرو های اضافی که به ستون مهرهای شما وارد می شود پشتیبانی کرده و کمک می کند تا آسان تر بتوانید قوس طبیعی کمرتان را حفظ کنید.

کمریند را محکم به کمر خود یسته هوا را از ریه ها بیرون داده و شکم خود را به سنت کمربند فشار داده و این وضعیت را در طول اجرای حرکت حفظ کنید.

نوع و جنس مناسب کمربند :

ترجیحا از کمربند هایی که از جنس چرم هستند استفاده کنید زیرا ار دوام و مقاومت بالا تری یرخوردار هستند شاید از کمربند هایی که جنس نایلون و برزنت ساخته شده اند گران تر باشند ولی سالها میتوانید به راحتی از آن استفاده و به خوبی پاسخگوی نیاز شما در حین تمرین و مسابقه باشد. کمربند های دارای اهرم بر خلاف کمربند های سگک دار سریعآ در نقطه مورد نظرتان قفل می شوند ولی معمولا ناچارید وقت بیشتری برای بستن آن صرف کنید زیرا سفتی و شلی کمربند را تنظیم نمائید ضمن اینکه اگر اهرم کمربند از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد احتمال دارد در میانه لیفیت های سنگین اهرم باز شده و باعث آسیب دیدگی احتمالی شما شود در مقابل شاید بستن کمربند های سگک دار کمی سخت تر باشد ولی استحکام بیشتری دارند و پس از چندین بار یستن منوجه خواهید شد که کدام منفذ کمریند مناسب دور کمر شماست و هر بار به سرعت سگک را روی همان منفذ ببندید.

البته نوع دیگرب از کمربند ها هم وجود دارد که دارای چسب های پارچه ای هستند که به هیچ عنوان برای انجام تمرینات سنگین توصیه نمی شوند و دارای طول عمر کوتاهی هستند.

فرم و شکل کمربند 

دو نوع استاندارد برای کمرند از نظر فرم و شکل ظاهری وجود دارد .

1- کمربند های تمرینی

2- کمربند های قدرتی 

آنچه که به نام کمربند های تمرینی نامیده می شود در میان ورزشکاران المپیکی رواج بیشتری دارد که در قسمت جلوی کمربند پهنای کمتری دارد و تداخلی در اجرای حرکت ورزشکار ایجاد نمی کند در مقابل کمربند های قدرتی معمولآ در تمام طول کمربند دارای پهنای 7 تا 8 سانتی متر هستند.

برای تمارین معمولی مناسب تر است از کمربند های قدرتی استفاده شود زیرا پشتیبانی مناسب تری برای کل دور شکم و کمر فراهم می کند ولی اگر حرکات وزنه برداری را در تمرین خود اجرا می کنید کمر بند های تمرین گزینه مناسب تری است.

نکته مهم : بستن کمربند قبل از انجام حرکات سنگین برای جلوگیری از آسیب دیدگی چندان کافی نیست لازم است علاوه بر آن عضلات ناحیه کمر و شکم را در حالت انقباض حفظ کرده و شکم را به کمربند فشار دهید.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.