آشنایی با ورزش تکواندو هنر رزمی کره ای

آشنایی با ورزش تکواندو هنر رزمی کره ای

آشنایی با ورزش تکواندو هنر رزمی کره ای

ورزش تکواندو از هنرهای رزمی سنتی کره ای ها است که امروزه آنچه که بعنوان تکواندو می شناسیم تحت تاثیر قرار گرفته از سایر تکنیک ها و فنون دیگر ورزش های رزمی است. تکواندو در لغت به معنای پریدن و شکستن توسط دست و پا در سریع ترین زمان و راه ممکن است.

خصوصیات ورزش تکواندو

از خصوصیات ورزش تکواندو میتوان به انعطاف پذیری بدن، هماهنگی در هنگام فعالیت، دقت، سرعت و درک و فراگیری فنون رزمی اشاره کرد.

تکواندو دفاع از خود را در برابر تهاجمات به انسان آموزش می دهد و روحیه انضباط پذیری را در شخص نهادینه می کند. در ورزش تکواندو استفاده از فنون خاص برای بکار گرفتن پاها و وارد کردن ضربه های موثر آموزش داده می شود تا جایی که میتوان به مهاجم ضربه های سهمگین و خطرناک وارد کرد.

در هنر رزمی تکواندو ضربات بر روی 3 نقطه از بدن متمرکز هستند .

1 – الگول ( صورت )

2 – مومتونگ (تنه بدن )

3 – آرا (پائین تنه بدن )

که در مسابقات این رشته ورزشی ضربات باید در نقاط تعین شده وارد شوند. استفاده از ضربه مشت در این ورزش با شیوه های مختلفی انجام می شود و دفاع نیز در تکواندو توسط قسمت های اطراف مچ صورت می گیرد.

در تکواندو ضربه های وارد شده بوسیله پاها از قسمت های مختلفی همچون کف پا و پاشنه پا انجام می شود. شکستن آجر و یا تخته از جمله تمرین ها و آموزش هایی است که با هدف آزمایش سرعت عمل و قدرت عمل ورزشکار صورت می پذیرد. در این آموزش ها تسلط بر چرخش مفصل ها در زمان شکستن تخته و آجر امری ضروری به حساب می آید.

مسابقات ورزش تکواندو

مسابقات ورزش تکواندو در اوزان های مختلفی انجام می شود و آئین وزن کشی ورزشکاران در روز مسابقات صورت می گیرد . هر مسابقه در 3 راند 3 دقیقه ای و در بین هر راند 1 دقیقه استراحت انجام می شود. محیط مبارزه تکواندو در فضایی مربع شکل در ابعاد 8*8 متر است که در درون تشکی به ابعاد 12*12 متر قرار گرفته شده بدین صورت که محوطه ای به عرض 2 متر در اطراف منطقه مبارزه پدید آمده که به منطقه خطر یا قرمز نامیده می شود. در صورت نیاز محوطه مسابقه را بر روی سکویی به ارتفاع 50 الی 60 سانتی متر مستقر کرده و برای جلوگیری از خطر آسیب دیدگی ورزشکار قسمت کناره خارجی تشک را مسابقه را با شیب کمتر از 30 درجه به کف سالن ورزشی متصل می شود. ورزشکار در هنگام مسابقه باید از دوبوک ( لباس مخصوص تکواندو ) که سفید رنگ است استفاده کند.

وسایل و تجهیزات ایمنی در ورزش تکواندو شامل

محافظ اندام های تناسلی ( نانشیم )، ساعد بند و ساق بند ( ساباده و باده )، حفاظی نظیر جلیقه ضد گلوله ( هوگو ) در هنگام مسابقات مورد استفاده قرار می گیرد. در تکواندو علاوه بر تمرین های ذهنی و روحی فلسفه یسیار زیبایی نیز در این ورزش وجود دارد.

ورزش تکواندو به ساخت و پروش فیزیک بدن کمک فراوانی می کند در این ورزش تمامی عضلات بدن به فعالیت گرفته می شوند و تمرینات این ورزش سبب شده که چربی های اضافی انباشته در بدن از بین رفته و غضله ها بر اثر حرکت های سریع انعطاف پذیر شده و شکل و فرم زیبایی به خود می گیرند.

در این ورزش علاوه بر ساخته شدن عضله های پاها حرکت های دست ها نیز سبب شکل گیری عضله های دست ها شده و همینطور حرکت ها و چرخش های صورت گرفته در قسمت بالا تنه بدن سبب شکل گرفتن عضله های شکم می شود. ورزش تکواندو فعلیتی مناسب برای بانوان نیز می باشد زیرا سبب شکل و فرم گرفتن عضله های شکم و زیر شکم قسمت های داخلی ران ها و لگن در بانوان شده که این نقاط قسمت هایی هستند که بانوان از وجود چربی در آنها رنج می برند.

تکواندو در بهبود فعالیت سیستم قلبی و عروقی نیز بسیار موثر است. مصدومیت ها و آسیب های موجود در ورزش تکواندو در هنگام مسابقات پدید می آیند نه در زمان تمرین ها متداولترین آسیب ها و مصدومیت ها پیچ خوردگی در قسمت مچ پا ، آسیب دیدگی در زانو ها و کشیدگی در عضلات پاها هستند و به آسیب هایی که در این ورزش چندان شایع نیستند میتوان به شکسته گی در ساق پاها ، انگشتان و دست ها اشاره کرد. هنر رزمی تکواندو به ما کمک می کند تا آرامش روح، ذهنی خلاق اندامی مناسب و بدنی سالم را داشته باشیم.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.