آشنایی با قوانین ورزش تنیس

آشنایی با قوانین ورزش تنیس

آشنایی با قوانین ورزش تنیس

برای اینکه از انجام این ورزش بیشتر لذت ببریم یادگیری قوانین آن امری مهم است. پس از تماشای بازی راجر فدرر سوئیسی و نادال اسپانیایی ناخوآگاه به یاد بازی های زیبای آندره آغاسی و پیت سمپراس آمریکایی می افتیم که این ستارگان ورزش تنیس باعث علاقمندی بسیاری از جوانا به این ورزش پر هیجان در سرار جهان شده اند. برای اینکه از انجام این ورزش لذت بیشتری ببریم یادگیری قوانین تنیس امر مهمی است.

قوانین بازی تنیس ساده هستند.

قوانین تنیس

ورزشکار بایستی از گوشه محوطه خط کشی شده که از وسط زمین به وسیله تور به دو نیم جدا سازی شده است سرویس بزند . بازیکن مقابل باید بدون برخورد توپ بیش از یکبار به زمین خودی توپ را به زمین مقابل بازگرداند. زمانی امتیاز بدست می آید که بازیکن مقابل قادر قادر به برگرداندن توپ نباشد و یا توپ از محوطه بازی خارج برود.

سرویس ها همیشه بصورت مورب و یا ضربدری زده می شود در این بازی هدف ورزشکار کسب امتیاز لازم و پیروزی در ست های بازی میباشد.

بازی تنیس در یک زمین با اندازه قانونی بطول 23.77 سانتی متر و عرض 8.23 سانتی متر وبرای بازی دو نفره با عرض 10.97 سانتی متر انجام می شود. زمین تنیس با توری با ارتفاع 91.4 سانت به دو قسمت تقسیم می شود . خطوط موازی دو انتهای زمین خط سرویس نامیده می شود که در فاصله 21 پایی از تور زمین بازی در هر دو طرف زمین مشخص شده است و خط وسط عمود بر تور می باشد تا نصفه در بین خطوط کنار کشیده شده است و دقیقا زمین بازی را به دو نیمه تقسیم می کند. همچنین خط سرویس و خط وسط در هر طرف زمین را به چهار قسمت تقسیم می کند که به آن قسمتها یک چهارم های زمین گفته می شود که نزدیکتر به تور میباشد.

اندازه متداول راکت نباید بیشتر از 29 اینچ طول و 12.5 اینچ عرض باشد و ناحیه ضربه زنی راکت نباید بیشتر از 15.5 اینچ درازا و 11.5 اینچ پهنا باشد.

رنگ های توپ ها در مسابقات رسمی سفید و یا زرد است و میتوان در یک بازی از 2 ، 3، 4،و یا 6 توپ استفاده کرد. زننده‌ سرویس با انداختن سکه معلوم می‌شود. بازیکنی که برنده‌ قرعه کشی می‌شود اجازه انتخاب زدن سرویس و یا زمین بازی را خواهد داشت.

در صورتی که بازی کن برنده‌ قرعه، زدن سرویس را انتخاب نماید، بازیکن حریف وی می‌تواند زمین بازی را انتخاب کند و بالعکس. این امر درباره‌ هر دو بازی انفرادی و دو نفره صدق می‌کند. در بازی انفرادی زننده‌ سرویس کسی که اوّل بازی را شروع می‌کند و بازی کن دریافت کننده کسی که سرویس را دریافت می‌نماید مکانشان (چپ/ راست) را پس از هر امتیاز عوض می‌کنند و زمین‌ها پس از هر گیم فرد گیمی که شماره‌ی آن 1، 3، 5 و . . . باشد عوض می‌شوند.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.