آشنایی با شنا و تاریخچه این ورزش

آشنایی با شنا و تاریخچه این ورزش

آشنایی با شنا و تاریخچه این ورزش

شنا و شنا کردن از مفرح ترین ورزش های جهان بشمار می آید . آشنایی با این ورزش و انجام آن باعث تناسب اندام و آرامش روح و ذهن خواهد شد . با توجه به اینکه در سالهای گذشته استخر ها و مجموعه های ورزشی بسیاری راه اندازی شده اند اما ساماندهی این اماکن ورزشی از مشکلات مدیران ورزشی کشور محسوب می شود.

تاریخچه ورزش شنا

آشنایی با تاریخچه این ورزش مفرح و چگونگی انجام آن و رشته ها و انواع شنا می تواند برای افرادی که علاقه به دنیای آب دارند جذاب باشد.

تاریخچه شنا در جهان اسناد باستان شناسی بیانگر آنست که قدمت شنا به بیش از 2500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که شنا و آموزش آن در تمدن های روم باستان،تمدن مصر،تمدن آشور و یونان باستان بسیار رایج بوده است . رومی ها و یونانیان باستان شنا و یادگیری آنرا در دروس نظامی برای مردان قرار داده بودند و از برنامه های مهم آموزش نظامی آنها بوده است.

ورزش شنا در شرق این کره خاکی به قرن اول پیش از میلاد مسیح در کشور ژاپن بازمیگردد که در آن زمان مسابقات شنا مرسوم بوده است ودر قرن 17 میلادی به دستور حاکمان این کشور بعنوان درس اجباری در مدارس آموزش داده می شده است.

مسابقات سازماندهی شده ورزش شنا در قرن 19 میلادی قبل از ورود کشور ژاپن به دنیای غرب شکل گرفته شده است. اقوام ساکن در اقیانوس آرام به فرزاندان خود شنا کردن را آموزش می دادند و علائم و نشانه هایی مربوط به مسابقات شنا در یونان باستان وجود دارد تا جایی که یکی از بوکسور های یونانی بنام آن زمان شنا کردن را بعنوان یکی از برنامه های تمرینی خود قرار و انجام می داده است.

رومی ها اولین سازندگان استخر های شنا بودند و گفته می شود در قرن اول پیش از میلاد حضرت مسیح شخصی بنام گایوس مسناس که از مشاوران سیاسی سزار امپراطور روم باستان بود اولین استخر آب گرم را ساخته است . در اروپا و در اواخر قرن 17 میلادی در بریتانیا از شنا کردن در آب بعنوان وسیله و راهکاری برای درمان استفاده می شد و پیش از قرن 19 میلادی شنا بعنوان ورزش در میان مردم جایگاهی نداشت.

هنگامی که در سال 1837 میلادی سازمان شنا رسمیت یافت در شهر لندن مرکز بریتانیا 6 استخر سرپوشیده مجهز به تخته شیرجه وجود داشت ودر سال 1846 میلادی اولین دوره رقابت های شنا به مسافت 440 یارد در کشور استرالیا برگزار شد. در سال 1869 میلادی باشگاه شنا متروپولیتین در شهر لندن افتتاح شد و بعد ها به انجمن شنا غیر حرفه ای تغیر نام داده شد که در واقع هیئات رئیسه انجمن شنا غیر حرفه ایی بریتانیا بود و فدراسیون های ملی شنا در سالهای 1882 تا 1889 در چندین کشور اروپایی تشکیل شد.

تاریخچه شنا در ایران

تاریخ شنا بعنوان یک ورزش در کشورمان بسار کوتان است .در زمان قدیم در حام ها مکان هایی شبیه به استخر سر پوشیده ساخته می شد که با نام چال حوض شناخته می شد. این چال حوض ها که طول آنها از 10 متر فراتر نبود برای آب بازی و شنا کاربرد داشتند . در کنار این چال حوض ها سکوهایی به ارتفاع 2 الی 3 متر وجود داشت که از بالای آن به درون آب فرود می آمدند و حرکاتی نظیر پشتک وارو انجام می دادند.

نور این چال حوض ها از حفره ای که در سقف قرار داشت تامین می شد . در این چال حوض ها هیچگونه قانون و مقررات نظارتی وجود نداشت و هر شخصی میتوانست قبل و یا بعد از استحمام وارد آن شود و به آب بازی و شنا بپردازد که به معنای واقی هم شنا نبود.

تا سال 1314 هجری شمسی در کل ایران حتی یک استخر برای شنا کردن عوام وجود نداشت و فقط در منطقه اقدسیه تهران یک استخر وجود داشت که برای آموزش شنا به دانشجویان افسری ساخته شده بود. در سال 1314 استخری در باغ فردوس تجریش ساخته شد که متعلق به وزارت فرهنگ و هنر بود.

اولین استخری که برای تعلیم و آموزش اصول ورزش شنا و برای استفاده ورزشکاران در سال 1314 در منظریه تهران ساخته شد و یک مربی خارجی بنام گیبسون بر فعالیت آن استخر نظارت میکرد و اساس و ارکان تعلیم شنا نوین ایران از این استخر بنا گذاشته شد.

مادهای مسابقاتی ورزش شنا شنای آزاد گونه ای از شناست که توسط FINA فینا فدراسیون جهانی شنا- شیرجه – واترپلو تعریف شده و در رقابت های المپیک و جهانی اجرا می شود. در شنای آزاد شناگر میتواند با هر استایلی که مایل است شنا کند به جزء در مسابقات انفرادی یا مختلط تیمی که منظور از شنا ی آزاد هر استایلی به غیر از شنا ی پشت، پروانه و شنا قورباغه میتواند باشد.

کرال پشت

نوعی از شنا است که بدن در آن به شکل افقی به پشت و در موازات سطح آب قرار می گیرد و سر و قسمت گوش داخل آب و پاها به صورت ضربدری به آب ضربه وارد می کند.

شنا قورباغه

از قدیمی ترین و متداولترین نوع شنا است . در این نوع شنا ، شناگر می تواند به راحتی تنفس داشته باشد . معمولا به شناگران در استخر ها در بدو ورود شنا قورباغه و شنا کرال بعلت آسان بودن این دو شنا آموزش داده می شود . شنا قورباغه کند ترین شنا بین چهار شنا اصلی می باشد.

شنا پروانه

از زیباترین و سخت ترین نوع شنا ها است و در مسابقات از دسته پر بیننده ترین شنا ها محسوب می شود. در شنا پروانه حرکات پاها همانند حرکت دلفین در دریا می باشد و از کمر شروع و دست ها نیز به طور هم زمان و از جناحین به طرف جلو پرتاب شده و هم زمان با این عمل سر از آب بیرون آمده و عمل هوا گیری انجام می شود.

منبع: مهرپارسیان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.